Psühholoog: Ärge laske patsientidel juhtida oma elu

Stressi ennetamiseks sõnastage selgelt, mis on kiireloomulised tööd ja prioritiseerige need.
Stressi ennetamiseks sõnastage selgelt, mis on kiireloomulised tööd ja...

Läbipõlemine on kroonilise stressi komplikatsioon, mis areneb astmeliselt välja korduvatest olukordadest, kus töö nõuded ületavad inimese jõuvarud.

Läbipõlemist iseloomustab väärikuse, vaimu ja tahte ja raugemine: miski ei huvita enam, suhtlemine väheneb või muutub küüniliseks, töö, inimesed ja elu tunduvad mõttetud. 

Läbipõlemise peamine komponent - emotsionaalne kurnatus on meedikutele sagedaseks terviseriskiks kujunenud. Seda nii meil kui mujal riikides.

Töökurnatuse tööst tingitud kolmeks peamiseks põhjuseks haiglatöös on:

a) vaimselt intensiivset tööd ajasurve tingimustes,

b) suurt emotsionaalset koormust patsientide ja nende sugulastega töötamisel ning

c) tööd raskete patsientide ja traumaatiliste sündmustega.

Emotsionaalsete pingete kuhjumine, (millest osa on patsientide negatiivsete emotsioonide ja kõrgendatud ootustega sagedase kokkupuutumise tulemus) võib viia emotsionaalse kurnatuse ja kaastundeväsimuseni, mis otsivad paraku väljundit ka omavahelistes konfliktides, intriigides ja töökiusamises, mida esineb meedikute hulgas keskmisest veidi enam.

Läbipõlemine on töö nõuetega seotud probleem, mille leevendamise ja ennetamisega peaks Euroopa Komisjoni soovituse järgi tegelema eelkõige tööandjad.

Euroopa vanem-tööinspektorite komitee (SLIC) soovitab tööandjatele järgmist:

* Kindlustage personal tööülesannete täitmiseks vajaliku teabega.
Leppige kokku ja rääkige aeg-ajalt uuesti läbi tööootused ja töökirjeldused.

* Jaotage ülesanded mõistlikult vastavalt toimingute iseloomule ja raskusastmele. Küsige ja arvestage seejuures meeskonna liikmete arvamust. Pakkuge ülesannete jaotamiseks keerulisel perioodil haldustuge.

* Seadke ülesanded olulisuse järjekorda; eristage tavajuhtumid ja ettenägematu tööjõupuuduse olukorras tehtavad tööd. Sõnastage selgelt, mis on kiireloomulised tööd ja prioritiseerige need.

* Leppige kokku, et hoolduse ja ravi osas valitseb personali hulgas üksmeelel. Kui see kipub käest minema, siis korraldage arutelu ühise lähenemisviisi läbirääkimiseks või meenutamiseks.

* Korraldage sügavat keskendumist eeldavad tööd viisil, mis võimaldab nende segamatut täitmist.

* Leidke kiireteks perioodideks ajutised asendajad, palgake ajutist personali lihtsamaid töid tegema sel ajal kui professionaalid tegelevad peamisega.

* Rääkige läbi tegevused patsientide ebasoovitava käitumise ohjamiseks. Kaebuste menetlemiseks leppige kokku selged suunised ja ühised reeglid. Leppige kokku ja koostage suunised ka konfliktide, ähvarduste, traumaatiliste intsidentide korral käitumiseks.

* Pakkuge psühholoogilist tuge pärast raskeid olukordi ning isikliku elu probleemide korral. Töösuhete ja emotsionaalselt keeruliste olukordade analüüsimiseks saab kaasata organisatsioonivälise töönõustaja (sellist teenust pakub Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühing).

Mida saab haigla personal koos ette võtta:

* Patsientide ja nende sugulastega olge ravi ja hoolduse suhtes dialoogis. Kuulake ära nende ootused ja selgitage kannatlikult võimalusi. Ilmutage mõõdukat altruistlikku empaatiat ning suhelge läbiräägitud töötavade kohaselt.

* Positiivseid emotsioone pakuvad (lisaks patsientide tänule) usalduslikud suhted töökaaslaste ja juhiga, näiteks üksteise oskuste ja kogemuste hea sõnaga äramärkimine sündmuskohal niipea kui see on võimalik.

* Tavapäraselt intensiivsemale tööle järgnegu piisav taastumisperiood. Hea kui on võimalus pikemalt vabu päevi saada. Kui seda võimalust pole, siis rõhutage järjestikuste töötundide positiivseid aspekte ja kõnelge neist üksteisele.

* Taastuge ja lõõgastuge pärast pingutust teadlikult. Õppige üheskoos lihaspingete juhtimist, lõõgastustehnikaid, lõdvestumist ja ärksameelsuse tehnikaid. Harjutage ja treenige neid tööpauside ajal. Korraldage töö nii, et stressi leevendav liikumine või sportimine kuuluks osaliselt tööaja sisse.

* Looge toetusvõrgustikud millesse on kaasatud ka patsiendid ja korraldage koos nendega keeruliste suhtlemisjuhtumite arutelusid- et paremini mõista üksteist ja hoida usaldust.

* Proovige keerulise patsiendiga toimetulekuks kasutada enesesisendusi, näiteks: "see on kogemus, mis arendab mõistmist" Otsige halvas ja keerulises olukorras õppimist väärivat ja sõnastage sisendus isikupäraseks.

* Vahel tuleb aeg maha võtta ja olla nö töödieedil: hoiduda olukordadest, mis on tekitanud töökurnatuse ja toonud kaasa negatiivseid emotsioone. Kui vähegi võimalik, siis leppige kokku vähem tihe ajagraafik, üksteise asendamine ja tööpaaridena tegutsemine.

* Tööst taastumiseks kavandage oma päeva ja nädala lõppu kolme tüüpi tegevusi ja aega: a) ümberlülitumiseks, b) puhkamiseks, c) teist laadi tegevusteks.

* Erinevate elurollide vahel valitsegu tasakaal. Suhelge lähedastega igapäevastest asjades, hoidke ja edendage sõprussuhteid, võtke osa huviklubide tegevusest ja olge nähtav kohalikus kogukonnas.

Ja lõpuks ühe 30-aastase staažiga meditsiiniõe mõtted:

Kõige raskem osa tööst on n-ö kontoriprobleemid: töömeeskonnad ja arusaamatuste lahendamine, personali valimine ja vallandamine, koolitused, kindlustus ja arved. Korraldage arusaamatuste lahendamiseks kohesed kiired ja faktipõhised arutelud. Kui vaja, siis kaasake neutraalsed vahendajad.

Mitte keegi ei taha sattuda haiglasse patsiendiks, isegi siis kui talle tema arst väga meeldib. See teeb inimesed närviliseks ja seda tuleb taluma ja leebelt leevendama õppida.

Enamus meedikutest armastavad elu ja naudivad oma tegemisi ka väljaspool tööd. Ärge laske patsientidel juhtida oma elu. Valige ise ja teavitage selgelt, kus ja millal olete meediku rollis.

Lisa kommentaar

  • Taimi Elenurm,
    tööpsühholoog ja coach/superviisor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.