Ossinovski: ühest miljonist vähiravimitele ei piisaks

Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski
Töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul näitavad vähiravifondi "Kingitud elu" praktika ja arstide hinnangud, et vähihaigete toetamiseks oleks vaja umbes üks miljon eurot aastas, kuid soodusravimitesse suunates jääks sellest siiski puudu.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski 8. mail riigikogus: "2016. aastal maksis Eesti Haigekassa vähiravi eest kokku 73,2 miljonit eurot. See sisaldas nii kemoteraapiat kui ka kiiritusravi ja operatsioone. Ravimkulu moodustas sellest summast, 73 miljonist, kokku 39,4 miljonit eurot. Nüüd, kui me vaatame kõiki neid ravimeid, ka uusi vähiravimeid, mis on kas turul müügiloaga või kus tõesti ravimifirmad on esitanud taotluse nende ravimite kandmiseks soodusravimite nimekirja, ja me arvestame kokku selle summa, mis ravikindlustusele täiendavalt tuleks, kui me ühe või teise nendest ravimitest võtaksime ravikindlustuse eelarve kanda, siis see summa meie hinnangul on oluliselt suurem kui üks miljon eurot

Nüüd, ma siin enne arupärimistele vastamist vestlesin rõdul ka härra Tänavsuuga, sellesama ühe miljoni küsimuse teemal. Rääkisime sellest, et meie hinnangul või meie analüüsi ja info kohaselt ei ole ühe miljoni euroga aastas väga palju võimalik teha. Arutlesime selle üle, et kas siis, kui paljud patsiendid, kellele võiks üks või teine ravim laieneda, tegelikult fondi poole ei pöördu, on arsti filter piisavalt tugev vahel või on seal on mõned teised põhjused. Leppisime temaga kokku, et me vaatame nendele analüüsidele otsa, et me oleksime info mõttes ühel lehel, et kui palju siis ühe või teise ravimi kandmine soodusravimite nimekirja maksaks. Meie praegune hinnang on selline, et see on oluliselt kallim, nende ravimikomisjonist läbi käinud ravimite puhul, kus on siis need kalkulatsioonid esitatud.

Tegelikult on seis tihtipeale kaunis groteskne. Loomulik, et farmakoloogilised uuringud iseenesest ja uute ravimite väljatöötamine on kallis – mida väiksemale patsiendirühmale ta on suunatud, seda kallimaks ta muutub –, aga me oleme näinud ka selgelt ülemääraste kasumite olukordi. Oleme näinud, kuidas üks väga efektiivne ravim, mis maksis väljatöötaja hinnakirjas, kes selle ravimi välja töötas, 5000 dollarit, aga kui sellesama müügiloa ostis üles suurem kontsern, siis hakkas see maksma 50 000.

Võib isegi öelda – ja seda on ka uuritud –, et loomulikult, kuna seda tüüpi ravimite puhul on inimestele väga oluline viimane elulootus, lootus saada parimat võimalikku ravi, ja siis ollakse valmis katsetama ükskõik mida, selleks et oma eluiga pikendada. Loomulikult on tegemist emotsionaalselt väga keeruliste olukordadega ja on – mitte minu poolt toodud – teatud korrelatsioone selles osas, et ei ole välistatud, et just seda emotsiooni teades on ravimitootjad sellistele ravimitele sedavõrd küünilised hinnad ka määranud, nagu nad mõnedele teistele ravimitele määranud ei ole."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.