MTÜ tahab eraldi kopterit meditsiinilendude jaoks

Piirivalve lennusalga helikopter.
Piirivalve lennusalga helikopter.

24–32 miljoni euro suurune investeering võimaldaks luua seni Eestis puudu olev meditsiinivarustusega kiirabikopteri süsteem, mis oleks võimeline reageerima otse sündmuskohale ja teostama haiglatevahelist meditsiinilist transporti.

MTÜ Eesti Kiirabikopter juhatuse liige Tarmo Must on teinud sotsiaalministeeriumile ettepaneku leida Eestis meditsiinilendude probleemile euroopalik ja kvaliteetne lahendus.

Politsei- ja piirivalveameti lennusalga praeguseid lennuvahendeid kasutatakse arstiabisüsteemis lihtsalt transpordivahenditena, ent lennuvahendites puudub meditsiinilendudeks vajalik meditsiiniline varustus ja kopteri meeskonnas pole vajaliku kvalifikatsiooniga arsti. Enne väljalendu on vaja pardale võtta arst ja kogu vajalik meditsiinivarustus. Sellisena on meditsiinilende teostatud enam kui 20 aastat, kirjeldab Must olukorda. Vahepeal on aga Eesti saanud NATO ja Euroopa Liidu liikmesriigiks.

Vastavalt Euroopa Liidu õigusele loetakse meditsiiniliste lendude teostamist äriliseks lennutranspordiks. Teenuse osutamiseks on vajalik tegevusluba ning teenus peab vastama euroopa komisjoni määrustele.

Tarmo Must selgitab pöördumises, et praegu PPA lennuvahenditega teostatavaid lende saab küll lugeda hädaabi lendudeks, kuna meditsiinilendude teostamiseks sertifitseeritud ja tegevusloa alusel tegutsevaid operaatoreid Eestis ei ole."Samas ei saa neid ka sellises olukorras tekkida, kuna riigiasutusega ei ole kommertsalustel võimalik konkureerida," toob Must välja. MTÜ juhi sõnul ei saa küsida vahendeid esiteks ELi õigusega kooskõlas mitte oleva meditsiiniliste lendude teostamiseks ja seaduses mitte toodud ülesannete täitmiseks.

Must rõhutab, et ühe valvekopteriga ei ole võimalik samaaegselt tagada valmidust reageerimiseks nii pääste- kui ka meditsiinilendudeks. "Igal juhul on nende elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamiseks vaja teha täiendavaid investeeringuid," ütleb ta.  

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel andis sel nädalal teada, et ministeerium on valmis MTÜ Eesti Kiirabikopteriga kohtuma ning tehtud ettepanekut arutama.Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.