Kehv uni võib viia astma tekkeni

Hiljutine Norras läbi viidud uuring näitas, et unetus võib olla riskifaktor astma väljakujunemiseks täiskasvanueas.

Vastavalt Ameerika Allergia, Astma ja Immunoloogia Akadeemia (AAAI) viimastele hinnangutele on astma ligikaudu ühel lapsel kümnest ja ühel täiskasvanul kaheteistkümnest.

Astmat, kopsude hingamisteede kroonilist haigust, on seostatud ülekaalulisuse ja reostusega. Muude riskifaktorite hulka kuuluvad suitsetamine, allergiad, viirusnakkused, haiguse varasem esinemine perekonnas ning kokkupuude teatud tolmude ja kemikaalidega. Hilisemad uuringud on seostanud astma teket täiskasvanutel depressiooni ja ka ärevushäiretega.

Hiljuti Norras läbi viidud uuring, mille tulemused avaldati ajakirjas European Respiratory Journal, viitab võimalusele, et astma väljakujunemise riskifaktoriks võib olla ka unetus.

Unespetsialist ja uuringu läbi viinud teadlane Linn Beate Strand Trondhemi Norra Teaduse- ja Tehnikaülikooli (NTNU) rahva tervise ja üldpraktika osakonnast selgitab uuringu teostamise põhjusi: “Unetus, mida määratletakse kui uneseisundi saavutamise või säilitamise raskusi või une madalat kvaliteeti, on astmapatsientide hulgas levinud, kuid seda, kas unetuse all kannatavatel patsientidel esineb kõrgem hilisemas staadiumis astma väljakujunemise risk, pole seni põhjalikult uuritud.”

Teadlased uurisid andmeid, mis pärinesid Nord-Tr¸ndelagi Terviseuuringust (HUNT). See oli jätkuv terviseuuring, mis hõlmas kogu üle 20aastast elanikkonda Norra Nord-Tr¸ndelagi maakonnas.
Teadlased arvutasid välja astma esinemise riski unetuse all kannatavate täiskasvanute hulgas võrreldes nendega, kellel astmat ei esinenud. Kokku hõlmas uuring 17 927 isikut vanuses 20 kuni 65 eluaastat.

Unetuse all kannatanud patsiendid kirjeldasid uinumisraskusi, uneseisundi säilitamise probleeme ja une madalat kvaliteeti – täpsemalt “mittetaastavat” und.Patsiendid kirjeldasid unetuse sümptomeid nii uuringu alguses kui selle lõpus, ligikaudu 11 aastat hiljem.

Kroonilist unetust määratleti ühe või mitme unetuse sümptomi esinemisena uuringu alguses ja ka 10 aastat enne uuringut.

Üldiselt näitas uuring, et patsientidel, kes kirjeldasid unetuse sümptomeid, esines kõrgem astma väljakujunemise risk kui neil, kellel unetust ei esinenud. Neil, kellel oli enda sõnul viimasel kuul “tihti” probleeme uinumisega, oli astma väljakujunemise risk järgneva 11 aasta jooksul 65% kõrgem. Neil, kellel esines uinumisprobleeme “peaaegu igal ööl,” tõusis risk 108%ni.

Lisaks oli neil, kellel esines enda sõnul probleeme une säilitamisega (näiteks liiga varane ärkamine ja suutmatus uuesti uinuda “tihti” või “peaaegu igal ööl”), astma väljakujunemise risk järgneva 11 aasta jooksul vastavalt 92 ja 36%. Neil, kellel oli enda sõnud une kvaliteet madal “rohkem kui kord nädalas”, oli astma väljakujunemise risk 94% kõrgem. Ning kroonilise unetusega patsientidel oli astma väljakujunemise risk kolm korda kõrgem kui neil, kellel unetust ei esinenud.

Uuringut juhtinud arstiteadlane Ben Brumpton NTNU rahva tervise ja üldpraktika osakonna HUNT uurimiskeskusest kirjeldab saadud tulemusi: “Kõige olulisem tähelepanek meie uuringus on asjaolu, et kroonilise unetusega patsientidel oli astma väljakujunemise risk kolm korda kõrgem kui neil, kellel kroonilist unetust ei esinenud. See viitab võimalusele, et unetusest tingitud muutused organismis võivad akumuleeruda ja tuua kaasa raskema kahjuliku mõju hingamisteedele.”

“Kuna unetus on kontrollitav seisund, võib suurem tähelepanu unetuse kahjulikele mõjudele aidata astmat vältida,” lisab doktor Linn Beate Strand.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.