Oomega-3 võib aidata ravida I tüüpi diabeeti

Oomega-3-rasvhapete poolest rikkad toidud on nt rRasvased kalad nagu lõhe, heeringas, tuunikala.
Oomega-3-rasvhapete poolest rikkad toidud on nt rRasvased kalad nagu lõhe,...

Hiljutine uuring võib sillutada teed uute ja tõhusamate I tüüpi diabeedi ravimeetodite väljatöötamiseks, kuna on avastatud, et oomega-3-rasvhapped vähendavad selle haiguse korral tüüpilisi autoimmuunreaktsioone.

I tüüpi diabeedi korral ei tunne inimese immuunsüsteem ära iseenda beetarakke ning ründab ja hävitab neid. Beetarakkude ülesandeks on aga eluks vajaliku insuliini tootmine. Teatavasti vajab keha insuliini glükoosi transpordiks rakkudesse, kus seda on tarvis energia tootmiseks. Ilma insuliini tootvate beetarakkudeta koguneb glükoos vereringesse ja keha ei saa seda energia saamiseks kasutada.

Seni pole teada, mis I tüüpi diabeeti põhjustab, ning samuti puudub hetkel selle haiguse vastu ravi. Kõige levinumaks ravimeetodiks on insuliini manustamine, kuid meditsiiniuuringute kogukonna lõppeesmärgiks on peatada keha immuunsüsteemi rünnakud iseenda beetarakkude vastu või see protsess ümber pöörata.

Olulised rasvhapped

Hiljutine uuring, mille tulemused avaldati ajakirjas Journal of Clinical Investigation, käsitles oomega-3-rasvhapete lisamist I tüüpi diabeediga hiirte toidusedelisse ning sellest tulenevat kasu.
Oomega-3 on polüküllastumata rasvhapete (PUFA) klass. Tavaliselt leidub neid kalas, mereandides ja mõnedes taimeõlides, samuti toidulisandites.

Nimetatud rasvhapped on olulised mitmete organite korralikuks toimimiseks, sest need kasulikud rasvad parandavad lihaste aktiivsust, takistavad vere klombistumist, aitavad kaasa seedimisele ning rakkude jagunemisele ja kasvule.

Oomega-3 tervisele kasulikke omadusi on käsitletud paljudes uuringutes. Mõned neist on näidanud, et oomega-3-rasvhapped võivad kaitsta kardiovaskulaarhaiguste ja reumatoidartriidi eest, kuid teised uuringud seavad sellise positiivse mõju kahtluse alla.

Siiski on kindlalt teada, et oomega-3- rasvhapped peatavad kehas põletikulised protsessid. See viis käesoleva uuringu läbi viinud teadlased, keda juhtis Allan Zhao Hiina Guangdongi Tehnikaülikoolist, mõttele, et need rasvhapped võivad olla suutelised vältima või parandama autoimmuunhaiguste negatiivseid tulemusi.

Oomega-3-rasvhapped võivad regenereerida beeetarakke. Zhao kasutas koos kolleegidega mitteülekaalulisi diabeetilisi (NOD) hiiri, kelle toitmiseks kasutati tavalist toidusedelit ning PUFAdega rikastatud toitu. Samuti suurendati neil hiirtel oomega-3-rasvhapete taset geneetilise modifitseerimise abil.

Teadlased kontrollisid hiirtel iga kolme kuu järel glükoositaluvust ja insuliinitaluvust. Lisaks uurisid teadlased hiirte pankreases insuliiti – lümfotsüütide sisseimbumist pankrease saarekestes, mis on I tüüpi diabeedi korral tüüpiline nähtus. Samuti võtsid teadlased hiirtelt vereproove ja mõõtsid nende vereseerumi insuliinitaset.

Glükoosi metabolism paranes

Uuring näitas, et oomega-3-rasvhapete lisamine NOD hiirte toidule parandas märkimisväärselt glükoosi metabolismi ja vähendas I tüüpi diabeedi esinemist.Teadlased täheldasid proinflammatoorsete rakkude signaalvalkude hulga vähenemist ning insuliidi märkimisväärset taandumist.

Täpsemalt märgati, et oomega-3-rasvhapped alandasid interferoon-gamma, interleukiin-17, interleukiin-6 ja kasvaja nekroosifaktori alfa ehk TNF-? taset. Lisaks sellele täheldas Zhao koos kolleegidega beetarakkude regeneratsiooni märke oomega-3-rasvhappeid saanud hiirtel.

Nii toidusedelisse lisamine kui ka geneetiline ravi viis veresuhkru ja insuliini normaalsele tasemele vähemalt 182 päevaks, peatas autoimmuunsuse arengu, tõkestas lümfotsüütide pääsu pankreases regenereeritud saarekestesse ning suurendas oluliselt beetarakkude markerite taset.

Need tulemused näitavad, et oomega-3 PUFAd võivad anda uue ravimeetodi I tüüpi diabeedi jaoks.
Viidates oomega-3-rasvhapete toidulisandina kasutamise või nende taseme geneetilise suurendamise võimalikule terapeutilisele toimele, märgivad teadlased, et nende tähelepanekud võivad pakkuda ka kliinilisi juhtnööre, mille aluseks on asjaolu, et patsientidel, kellel on I tüüpi diabeet varases arengustaadiumis või kellel on vere glükoositase järjepideva korraliku kontrolli all, võib neist ravimeetoditest kõige rohkem kasu olla. “Kui ohutushinnangud nende ravivõtete sobivust kinnitavad, võivad need aidata ravida ka teisi autoimmuunhaiguste tüüpe,” lisavad nad.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.