Pereõed taotlevad õigust alustada töövõimetuslehte

Eesti Perearstide Selts ja Eesti Õdede Liit tegid sotsiaalministeeriumile ühise ettepaneku anda pereõdedele õigus hinnata töövõimetust ja avada töövõimetuslehte.

Eesti Perearstide Selts ja Eesti Õdede Liidu ühises pöördumises on kirjas, et kuna seadused eeldavad, et terviseprobleemist sõltumatult peab isik töölt puudumiseks haigestudes alati kohe perearsti vastuvõtule ja perearsti töövälisel ajal erakorralise meditsiini osakonda või kiirabi poole pöörduma ja seda ka näiteks külmetushaiguse korral, siis oleks mõistlik, kui töövõimetst võiks hinnata ja nn haiguslehte avada ka pereõde. 

Seega teevad selitsid ettepaneku: 

  1. laiendada töövõimetuse hindamise ja töövõimetuslehe avamise õigust pereõdedele;
  2. lisada võimalus perearstil/pereõel epidemioloogilist olukorda ja patsiendi varasemat terviseseisundit arvestades avada vajadusel töövõimetusleht esimeseks viieks päevaks ka  telefoni  teel toimunud nõustamise alusel. Nõustamine peab sisaldama antud haigestumise üksikasju, mis dokumenteeritakse tervisekaardis;
  3. viie päeva jooksul peab haige pöörduma perearsti/pereõe vastuvõtule. Töövõimetuslehe pikendamise vajaduse hindamine toimub ainult pärast haige läbivaatust perearsti/pereõe poolt.

Muudatus võimaldaks olulist eelist nii haigestunule, kes saab kodusel ravil haiguse ägedatest sümptomitest toibuda kui väheneks ka meditsiinipersonali ja perearstikeskuse teiste külastajate nakkusoht. Muudatus ei tooks kaasa haigekassale haigushüvitiste kulu suurenemist.

Ühtlasi soovitatakse kaaluda ka tervisetõendite väljastamise korra muutmist.  Hetkel sätestab määrus: „Mootorsõidukijuhi ja mootorsõiduki juhtimisõiguse taotleja ning trammijuhi ja trammi juhtimisõiguse taotleja tervisekontrolli tingimused ja kord ning tervisenõuded, sealhulgas meditsiinilised vastunäidustused, mille korral mootorsõiduki ja trammi juhtimine ei ole lubatud“ , tervisekontrolli käigus peab toimuma arstlik läbivaatus. Teeme ettepaneku laiendada „arstlik või pereõe läbivaatus“. Kui pereõde leiab tervisenõuetele mittevastava terviseseisundi, siis suunatakse patsient arsti vastuvõtule, kui aga on kõik tervisenõuded täidetud võib pereõde tervisetõendi väljastada.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.