Asendusemadus taas päevakorral

MTÜ Viljatusravi tugikeskus soovib Eestis seadustada asendusemaduse.

MTÜ Viljatusravi tugikeskus tegi sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta „Kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seadust“, lubades asendusemaduse kasutamise Eestis altruistlikel kaalutlustel ning teatud meditsiiniliste näidustuste esinemisel, tagades protseduurile eelneva nõustamise ning eetikakomitee, vajadusel ka arstide konsiiliumi heakskiidu.

Sotsiaalministeerium koostas 2011. aastal asendusemaduse mõttepaberi, kus analüüsiti asendusemadusega seonduvaid  probleeme. Peale seda pole asendusemaduse teemal muudatusi ega arenguid toimunud. Eesti inimesed on sunnitud sellest viljatusravi meetodist loobuma või kasutama seda kolmandates riikides, kus seadusandlus ning osapoolte toetus on puudulik või hoopiski puudub. 

Hea näitena toob MTÜ Viljatusravi välja, et Inglismaal on asendusemaduse kasutamist reguleeritud juba 30 aastat ja leitud muu hulgas, et enamikel juhtudel tehakse seda altruistlikel kaalutlustel, enamikel juhtudel säilitab lapse kandnud naine sideme sündinud lapsega (mis oleks oluliselt raskendatud, kui protseduur tehtaks kolmandates riikides) ning peredes räägitakse neil teemadel avatult. 

MTÜ Viljatusravi tugikeskus korraldas 16. oktoobril 2015 Riigikogu Sotsiaalkomisjoni väljasõiduistungi, et arutleda asendusemaduse teemat. Käesolev pöördumine on ajendatud selle kokkusaamise otsusest (täpsemalt saab lugeda MTÜ kodulehelt http://www.infertsupport.eu/uudised/).

Eesti Naistearstide Seltsi seisukohad
•Asendusemadus on lubatud ainult meditsiinilistel näidustustel. Sotsiaalsed näidustused ei ole aktsepteeritavad.
•Eelistatud on täielik asendusemadus.
•Asendusemaks saab olla viljakas eas (kuni 50.aastane) terve ja sünnitanud naine. Eelnevalt on vajalik tema terviseseisundi ja võimalike rasedusega seotud riskide hindamine.
•IVF-l tuleks minimiseerida tõenäosust mitmikraseduseks.
•Asendusemaduseks annab loa (perekonna taotluse ja lisatud meditsiiniliste väljavõtete alusel) eetikakomitee ja eksperdid. Meditsiiniekspertidel on kohustus ja õigus teha järelvalvet.
•Enne rasestumise planeerimist eelneb põhjalik nõustamine, last soovivat paari ja asendusema tuleb nõustada eraldi. Nõustamisel tuleb käsitleda kehavälise viljastumisega seonduvat, raseduse ja sünnituse riskidega, sünnieelse diagnostikaga, tulevase lapse tervisega (nt kaasasündinud väärarend) seonduvat. Last sooviva paari ja asendusema nõusolekud ja leping vormistatakse kirjalikult. Lepitakse kokku mida tehakse ülejäänud embrüotega.
•Asendusema autonoomiat (õigus iseseisvalt vastu võtta otsuseid oma keha kohta) austatakse igas staadiumis. Tema otsused võivad olla konfliktis last sooviva paariga.
•Asendusemadus ei tohi olla kommertslik tegevus. Välistada tuleb ärakasutamine ja sundimine.
•Asendusemaks võiks eelistatult olla lähedane inimene, kes teeb seda altruistlikel kaalutlustel. Lubatud on vaid otseste rasedusega seotud kulude katmine. 

Asendusemaduse legaalsus
•Enamikes riikides ei ole lubatud
•Altruistlikel eesmärkidel UK, Holland, Belgia, Austraalia, Kanada
•Mitte-altruistlikel: osad USA osariigid, Venemaa, Ukraina, Gruusia, India 

Asendusemadus kui rahvusvaheline (cross-border) inimkaubandus
•US 100 000 US $
•India 35 000US $

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.