Mis on saanud ortoosifirmade uurimisest?

Tervise Abi süüdistatakse haigekassale valearvete esitamises.
Tervise Abi süüdistatakse haigekassale valearvete esitamises.

15. ja 22. märtsi ETV saade „Pealtnägija“ paljastas ulatusliku petuskeemi, milles inimesed soetasid digiretseptide alusel ortoose, mille puhul müügifirmad lasid haigekassal kinni maksta kallima toote hinna, mitte selle toote hinna, mis tegelikult meditsiinitarvikute firmast saadi.

Loetelu haigekassa juhatuse poolt ellu viidud tegevustest 3. mai seisuga:
1. Pöörduti kõikide meditsiiniseadmeid müüvate lepingupartnerite poole nõudega kontrollida üle partnerite müügitehingute dokumendid ja kinnitada, et nad on täitnud ja täidavad ka edaspidi meditsiiniseadmete soodustingimustel väljastamise reegleid ega esita haigekassale valeandmeid.

2. Koostati politseile asja edasi uurimiseks süüteoteade. Politseiga tehakse igakülgset koostööd rikkumise ulatuse tuvastamiseks.

3. 1. mai seisuga lõpetati lepingud kahe meditsiiniseadme müüjaga (AS Gadox ja Tervise Abi OÜ).

4. Täiendati meditsiiniseadmete müügi lepingute haldamise korraldust. Haigekassa Harju osakonna direktorile anti meditsiiniseadmete müügilepingute halduri õigused (lepingute sõlmimine ja lepingute igapäevane jälgimine). Haldur koos meeskonnaga valmistab ette meditsiiniseadmete müüjate kontrollimised.

5. Kõik esitatud koondarved läbivad enne tasumist täiendava kontrolli, mis tähendab haigekassale meditsiiniseadmete müüja poolt täiendavate müügidokumentide, nagu kauba ostu-müügi dokumentide ostukviitungite vms, esitamist.

6. Pöörduti Finantsinspektsiooni poole ettepanekuga, hinnata Eesti Haigekassa lepingute jälgimise ja ravikindlustushüvitiste õigsuse kontrolli raamistiku vastavust eesmärgile minimiseerida kindlustuspettuste riski. Pärast hindamist täiendab haigekassa vajalikke protseduure.

Haigekassa edasised tegevused:
1. Koostöös politseiga selgitatakse välja kahju suurus ning nõutakse tagasi valesti välja makstud summa.

2. Monitooritakse detailselt ning küsitakse täiendavaid dokumente ortooside müüjate esitatud koondarvetele vähemalt esimese poolaasta jooksul.

3. Aprillis kinnitati ravikindlustushüvitiste õigsuse kontrolli talituse viimase sihtvaliku tulemuste põhjal koostatud ettepanekud, mis aitavad lisaks eelnimetatud sammudele parandada meditsiiniseadmete hüvitamisega seonduvat.

5. Alates maist sõlmitakse meditsiiniseadmete müüjatega uued lepingud, milles sätestatakse senisest oluliselt ulatuslikumalt haigekassa lepingulise järelevalve õigused. Uute lepingute eesmärk on muu hulgas võimaldada haigekassale suurem ligipääs toodete müügiga seotud dokumentidele, kontrollimaks nende vastavust õigusaktidele ja lepingule, sh kindlustatutele esitatud arvetele.
6. Viiakse läbi täiendav meditsiiniseadmete eest esitatud arvete kontroll kõikidele arvetele, mis on esitatud aastatel 2014-2017.

7. Alates märtsist kontrollitakse meditsiiniseadmete müüjate tööd regulaarsete andmepäringute abil, vajadusel sooritatakse kontrolloste.

8. Aprilli lõpuks valmis turuolukorra hinnang, et analüüsida üles öeldud lepingutest tühjaks jäänud turuosa täitmist. Gadox AS ning Tervise Abi OÜ moodustasid kokku ca poole meditsiiniseadmete müügist. Meditsiiniseadmete müük toimub ka pärast nende kahe lepingu lõppemist pea igas piirkonnas üle Eesti, püsivat ortooside müügipunkti pole hetkel vaid Saare ja Rapla maakonnas. Haigekassa on kohtunud ortooside kättesaadavuse tagamiseks müüjate ning apteekidega, kes valmistuvad toodete müügiks alates mai keskpaigast ka nendes piirkondades. Ortoose saab jätkuvalt tellida ka haiglates töötavate müügiagentide kaudu ning tellida e-poodide kaudu. Haigekassa jagab kindlustatutele jooksvalt aktuaalset infot müügipunktide kohta.

9. Haigekassa tellib meditsiiniseadmete, ravimite ja hambaravihüvitistega seotud kindlustuspettuse riskide analüüsi, mis sisaldab tuvastatud riskide maandamistegevuste ettepanekuid ning IT-süsteemide ja töökorralduse standardite kontrolli.

10. Meditsiiniseadme seaduses ning selle alusel kehtestatud õigusaktides sätestatud nõuete täitmise üle teostab riiklikku järelevalvet Terviseamet. Haigekassa osaleb kohapealsetes kontrolltoimingutes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.