Päris palju ABsid võetakse ilma retseptita

Värske ELi uuring näitab, et Eestis on retseptiga antibiootikumide (AB) kasutamine madal, aga ilma retseptita piisavalt kõrge, et märkimist leida. Samuti puudub Eestis järelevalvesüsteem AB väljakirjutamise osas.

Uuring, mis avaldati esmaspäeval AB kasutamise ja resistentsuse kohta, näitab, et 7% ELi antibiootikumidest võetakse ilma retseptita.

Antibiootikumide retseptrežiimi rikkumise kõrgeim määr on Rumeenias (20%) ja Kreekas (16%), kõrged määrad on ka Küprosel, Ungaris, Itaalias, Rumeenias ja Hispaanias. 

Antibiootikumide põhjendamatu kasutamise põhjused hõlmavad patsiendi teadmiste puudumist, apteekrite teadmiste puudumist, apteekrite nõusolekut müüa ilma retseptita antibiootikume - eriti kui on olemas patsiendi surve ja tervishoiuteenuse pakkujad väljastavad rohkem antibiootikume sisaldavaid pakendeid, kust patsiendil on lihtne alustada uut kuuri.

Samuti leiti uuringus, et väiksemate apteekide apteekerid kirjutavad retseptita antibiootikume suurema tõenäosusega välja.

Aruandes kirjeldatakse ka tegevusi, et aidata Rumeenia, Kreeka, Küprose, Ungari, Itaalia, Rumeenia ja Hispaania ametnikke riiklike tegevuskavade ettevalmistamisel AB kasutamise parandamiseks.

Uuring annab mitmeid poliitilisi soovitusi, näiteks:

* mitmekesine lähenemine sekkumistele ja poliitikatele, mis on suunatud nii patsientidele kui ka tervishoiutöötajatele,
* harimibe ja teadlikkuse tõstmine, nt meediakampaaniad, 
* ELi riikides kehtivate seaduste parem jõustamine, et välistada olukordi, kus antibiootikume saab ilma retseptita.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.