Haigekassa küsib arvamusi e-ravimilehe kohta

Haigekassa on läkitanud erinevatele ühingutele ja ametitele pöördumise, kus küsib arvamusi kahe e-ravimilehte puudutava küsimuse kohta.

"Haigekassa on arendamas e-ravimilehte. E-ravimileht on koondülevaade patsiendi raviskeemist, mis on mõeldud kasutamiseks arstidele, apteekritele ja patsientidele. Seoses selle peatse juurutamisega palume teie seisukohti kahele küsimusele," seisab haigekassa juhi Tanel Rossi poolt Eesti Arstide Liidule, Eesti Perearstide Seltsile, sotsiaalministeeriumile, ravimiametile ja terviseametile saadetud pöördumises. Lisaks on kiri teadmiseks saadetud ka Eesti Apteekide Ühendusele, Eesti Apteekrite Liitule ning Eesti Proviisorite Kojale.

Vastamist vajavad kaks olulist küsimust

Pöördumine: "Digiretsepti süsteemi alguses, umbes kümmekond aastat tagasi, lepiti projekti töörühmas kokku digiretsepti annulleerimise kord. Viimase kohaselt saavad arstid annulleerida ainult enda välja kirjutatud retsepte ning vastutavad seega ainuisikuliselt retsepti ja sellele kantud andmete eest.

Tihti on aga patsientidel dubleerivaid retsepte, mida erinevatel põhustel ei kasutata ning mille kuvamine ravimilehele annaks eksitavat infot nii tervishoiutöötajatele kui patsientidele.

Tulenevalt eelnevast peame väga oluliseks teie hinnangut küsimusele, kas kõik arstid peaksid saama patsientide raviskeeme korrigeerida ja teiste arstide koostatud retsepte tühistada või võiks seda teha näiteks ainult perearstid, kes omavad patsiendiga tihedat ja pikaajalist kontakti.

Kindlasti on vaja igal juhul kõikidele arstidele näidata, mis põhjusel retsept annulleeriti ning kes täpselt retsepti tühistas. Loomulikult on ka võimalus jätta kehtiv kord muutmata.

Teise teemana on apteekrid tõstatanud neile diagnoosikoodi näitamise, mille võimaldamiseks tuleb küsimus esmalt sisuliselt lahendada ja seejärel haigekassal retseptikeskuse arendus teostada. Hetkel ei näe apteekrid retseptile märgitud diagnoosikoodi, kuid see on nende hinnangul vajalik eelkõige eesmärgipärase ravimikasutuse tagamiseks. Nt teatud liiki antidepressandid, mida kasutatakse kroonilise valu ravis, võivad apteekri poolse vale (depressiooni ravi põhise)
nõustamise tulemusena mõjutada patsiendi ravimsoostumust ja ravitulemusi.

Samuti aitab teave ravimi määramise põhjusest apteekril paremini hinnata ravimi annuse, manustamisviisi ja ravikuuri eesmärgipärasust, et ennetada ravimi kuritarvitamist ja ebamõistlikke annuseid, mis ei pruugi ravitulemusi tuua või äärmisel juhul seavad patsiendi elu ohtu.

Teisalt on diagnoosi näol tegemist delikaatse teabega ja selle avaldamise laiendamine peab olema kaalutletud otsus.

Kuna haigekassa ei soovi ega saa antud teemal üksinda otsust vastu võtta, siis palume teie arvamust küsimusele, kas diagnoosikood tuleks teha nähtavaks ka apteekritele."

Vastuseid ootab haigekassa 31. augustiks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.