Kannus: kass on, aga kas hiiri ka püüab?

Õdede Liidu juht Anneli Kannus.
Õdede Liidu juht Anneli Kannus.

Oleme jõudnud haigekassa seaduse muudatusteni, mis tagavad poliitiliste otsuste jõustumise. Kuulates ametnikke, siis on selge, et seaduse muudatusi oodatakse väga, sest siis pole enam hiljem võimalik midagi muuta ning see tagab teatava kindluse.

Poliitikute poolt liiguvad mõtted stiilis “meie otsustasime ära, teie näidake nüüd tulemusi”. Erinevaid osapooli pole piisavalt teavitatud, milliseks tervishoiu olukord muutub pärast seaduse muudatuse jõustumist. Tervishoiutöötajad on pigem kartlikul ja äraootaval seisukohal seaduse muudatuste osas. 

Haigekassa seadus muutub, rahastamine laieneb ja samas ka tegevused koonduvad. Teoreetiliselt luuaks parem baas otsuste tegemiseks. Praktikud tunnetavad, et nüüdsest läheb tekk laiemaks ja oma poole tõmbajaid saab olema lihtsalt rohkem. Haigekassa on suurim “teenuse ostja”, kuigi peaks olema teenuse toetaja ning vahendaja. Hindade määramine ja nende üle jagelemine,  teenuste ostmine ning arvete väljastamine ja kontrollimine võtavad ebaproportsionaalselt palju ressursi, selle asemel, et seda kasutada teenuse osutamiseks. 

Oleme hetkel olukorras, kus tegelikult mitte keegi ei usalda mitte kedagi. Päriselt nagu keegi ei peta ja otse ei valeta. Samas kui ette võtta paari kuu tagune info ja võrrelda seda tänasega, siis on näha mitmeid vigu. Nõustume Arstide Liiduga, et esitatud ja kasutatavad lisarahastuse summad peavad olema korrektsed. Kord kolm miljonit ühel real ja seejärel “kogemata” teisel real ei ole ilus. Kiirabi on suhteliselt kindel, et “raha ühte potti panek halvendab kindlasti kiirabi olukorda”. Samas ei tea ju täpselt mitte keegi, mida sisuliselt selline rahade ümberkorraldamine muudab. 

Teoreetiliselt võiks tervikpilt ja ühine eelarvestamine olukorda parandada kõikide osapoolte jaoks. Samas pole meil kellelgi selles osas piisavalt positiivseid kogemusi ega usaldust – ei poliitikute ega ka ametnike vastu. Usaldusega on juba paraku nii, et lihtsalt lubadustega seda ei teki. Ühe õnnestunud otsusega samuti mitte. Vaja on nii aega, kannatlikkust, kaasamist kui ka korduvat selgitustööd.   

Tervishoiusüsteem vajab reformimist, kuid otsustes tuleks leida tasakaal ja piisav põhjendatus erinevate valdkondade sisulisteks muudatusteks ja eelarve otsusteks. Täna oleme olukorras, kus kass (loe: haigekassa seaduse muudatus) on olemas, aga praktiliselt mitte keegi ei tea, kas üldse või kuidas see kass hiiri püüab.

 

Lisa kommentaar

  • Anneli Kannus, Eesti Õdede Liidu president

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.