Uus juht: Eda Lopato on avatud koostööle

Eda Lopato
Eda Lopato

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna uus juht Eda Lopato peab oma eesmärgiks ravimite kättesaadavuse parandamist.

Milline on Teie hariduslik taust ja varasem ametikäik?
Olen lõpetanud Tartu Ülikooli Arstiteaduskonna ravi erialal (1994) ning seejärel töötanud aastatel 1994-1997 arst-internina Tartu Ülikooli Kliinikumis.

Alates 1998. aastast (üle 17 aasta) töötasin ravimiametis, viimati sisse- ja väljaveo ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete büroo juhatajana. Minu tegevus ravimiametis oli suunatud eelkõige müügiloata ravimite kättesaadavuse lihtsustamisele ning ennekõike valu raviks mõeldud narkootilisi ja psühhotroopseid aineid sisaldavate ravimite kättesaadavuse parandamisele. Minu igapäevatöö ravimiametis hõlmas otsesuhtlust nii arstide, ravimihulgimüüjate, apteekrite kui ka patsientidega. Osalesin ravimite, narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete valdkonna poliitika kujundamises ja seadusloomes.

2015. aasta juulist kuni selle aasta veebruarini töötasin Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peakorteris Genfis (Essential Medicines and Health Products osakonna, Policy, Access and Use meeskonnas). Minu peamiseks vastutusalaks Maailma Terviseorganisatsioonis oli narkosõltuvuse ekspertkomitee (WHO Expert Committee on Drug Dependence, ECDD) töö korraldamine ning narkootilisi ja psühhotroopseid ained sisaldavate ravimite kättesaadavuse parandamine.

Millal Teile pakkumine ravimiosakonna juhiks hakata tehti?
Sotsiaalministeerium võttis ühendust ning kutsus ravimiosakonna juhataja konkursil osalema selle aasta alguses, kui töötasin veel WHO-s, kuid siis ei olnud mul võimalik konkursil osaleda. Juulis, kui oli teada, et soovin jätkata töötamist Eestis, sain otsepakkumise asuda alates 1. augustist tööle ravimiosakonna juhatajana.

Mis sai Teie jah-sõna puhul otsustavaks?
Minu puhul sai otsustavaks soov ravimiametist ning Maailma Terviseorganisatsioonist saadud ravimite valdkonna töökogemust Eestis rakendada. See ametikoht eeldab igapäevast enesetäiendamist, seega väljakutseid sellel kohal jagub.

Millise kogemustepagasi senistelt ametikohtadelt kaasa võtate?
Ravimite kättesaadavuse parandamine on mulle jätkuvalt väga oluline eesmärk ka praegusel ametikohal, kuna võimaldab aidata kaasa inimeste eluea pikenemisele ning elukvaliteedi paranemisele.

Mida peate oma peamiseks ülesandeks uues ametis?
Ravimite puhul on eelkõige oluline nende efektiivsus, ohutus ja kvaliteet, kuid ka nende füüsiline ja rahaline kättesaadavus patsiendile just tema näidustuse ja vanusega sobivas toimeaine sisalduses ning ravimvormis. Uued ravimid ei ole Eestis võrreldes teiste riikidega siiski patsiendile alati nii kiiresti kättesaadavad, eelkõige nende kõrge hinna tõttu. Kuigi Eesti on väike riik, ei ole ravimite kättesaadavuse, mh tarnehäiretega seotud mured universaalsed. Ravimite ajutiste tootmis- ja tarneprobleemide põhjuseid on väga erinevaid. Patsiendi jaoks võib see aga viia ravi ootamatu katkemiseni. See oht on vaja koostöös ravimitootjate, ravimite hulgimüügiettevõtete, apteekrite ja arstidega viia miinimumini.

Selle nimel on erinevad osapooled juba oluliselt panustanud. Näen sotsiaalministeeriumis võimalust ja vajadust koostööd ravimite kättesaadavuse parandamiseks jätkata. Tee ravimi tootmisest patsiendini jõudmiseni on pikk ning hõlmab paljusid osapooli. Olen avatud erinevaid osapooli kaasama, kuulama ja arvestama. Meie ühine eesmärk on patsiendi heaolu ja eelkõige, tervena elatud eluea pikenemine.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.