E-tervisest TEHIKuks

Eesti e-tervise arendamiseks ning Sotsiaalministeeriumi valitsemisala teiste info- ja kommunikatsioonitehnoloogia teenuste pakkumisega tegelemiseks loodi 1. jaanuaril 2017 uus asutus Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK).

TEHIKU eesmärk on ühendada seni killustunud süsteemi ja olla riigile partneriks info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) kompetentsikeskusena tervise-, sotsiaal- ja töövaldkonnas. TEHIKu üks paljudest ülesannetest on hoolitseda, et e-teenused iga inimest puudutavates valdkondades aitaksid parimal moel täita riigi kohuseid inimeste ja inimeste kohuseid riigi ees. 

Poole aasta jooksul on tehtud vaid esimesed, kuid väga olulised sammud uue organisatsiooni suutlikkuse tagamiseks. Fookuses on olnud haldusala teenuste ja nende kasutajate kaardistamine, asutuse töökorralduse ja baasrahastuse planeerimine järgmisteks aastateks. Asutuse loomisega on soovitud valdkonnas erinevate e-teenuste pakkumist korrastada, et parandada koostööd ja läbipaistvust arendusplaanide ellu viimisel. Praegu on panustatud suurel hulgal aega ja kompetentsi organisatsiooni struktuuri välja töötamiseks.

TEHIKU struktuur on jaotunud üksuseks. E-teenuste arendamise üksus tegeleb IT projektijuhtimise, analüüsi, teenusedisaini ja arhitektuuriga ning siia kõrvale pakub Infosüsteemide halduse üksus teenuste pikaajalist haldust ja kasutajatuge. Andmeanalüüsi üksus tegeleb standardite ja klassifikaatorite arendamise ja haldamisega ning andmekvaliteedi ja andmehõive temaatikaga üldisemalt. Tulevikus loodame, et korrastatud ja kvaliteetsed algandmed loovad eeldused riikliku statistika paremaks korraldamiseks, andmetel põhinevate otsuste kujundamiseks ning ka andmete sekundaarseks kasutamiseks. Tsentraalselt tervise infosüsteemi kogutud kvaliteetsed andmed kannavad endas ka lisaväärtust ja võimalusi integreeritud e-teenuste pakkumiseks.

Infoturbe struktuuriüksus tegeleb infoturbe tagamisega üle terve valitsemisala. Valitsemisalas on kokku 46 andmekogu, milles on hulganisti delikaatseid andmeid, mis üha muutuvas infoühiskonnas vajavad kõrgendatud tähelepanu.

TEHIKu üks ülesannetest on ka nn dubleerivate infosüsteemide ja nende arendamisega seotud kulude vähendamine. Selle saavutamiseks on praeguseks Sotsiaalministeeriumi haldusalas konsolideeritud tervise valdkonnast Terviseameti, sotsiaalvaldkonnast Sotsiaalkindlustusameti ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse ning töövaldkonnast Tööinspektsiooni IKT teenuste kompetents, andmekogud ja infosüsteemid TEHIKUsse. Tulevikus lisanduvad veel Ravimiamet ja Tervise Arengu Instituut.

IKT kompetentsi hoidmine ühes kohas annab paindlikkuse kasutada vajadusel teadmisi ja oskusi eri sisuvaldkondade toetamiseks ning tagab nn helikopterivaate ja võimaliku integreerituse. Valdkonnas olevate e-teenuste integreerimine võimaldab aga omakorda lisaks kulude kokkuhoiule pakkuda ka inimesele terviklikumaid e-teenuseid, riigile avaramat taustainfot ja otsustusvõimekust. E-teenuste integreerimise otsus tugineb mitmetele näidetele meie riigis, kus IKT teenuste konsolideerimine on end pikemas perspektiivis ära tasunud.
TEHIKU puhul on tegevuste lähtekohaks teadmine, et IKT strateegiline juhtimine on Sotsiaalministeeriumis. Rakenduslikud tegevused ja kompetents pakkuda ministeeriumile vajalikku sisendit on TEHIKus.

Arendusprotsesside läbipaistvuse jaoks on oluline tihe koostöö partnerorganisatsioonidega, liitude erialaseltside ja asutustega. Praegu panustame koostöö tugevdamisesse ja arendusprotsesside kõrvutamisesse, et anda teenuste lõppkasutajale planeerimiseks täpsemat infot. Näiteks tervise infosüsteemi osas on plaanis koostöökokkulepe Eesti Haiglate Liiduga, et tagada e-teenuste arendamise tervikvaade, mis omakorda aitab paremini planeerida jätkusuutlikke arendusi.

Lisa kommentaar

  • Katrin Reinhold, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse direktor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.