Apteekide ühendus: haigekassa vahendid pole riigi raha

Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Tanel Terase
Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Tanel Terase

Eesti Apteekide Ühendus kritiseerib oma arvamuses ravikindlustusseaduse plaanitavaid muudatusi.

Apteekide pole rahul plaaniga tõsta omaosaluse alusmäära, täiendavat ravimihüvitist ja soovi kulutada haigekassa raha riigieelarveliste kulude katteks. 

Nii ei toeta apteekide ühendus lahendust, millega suurendatakse retseptitasu 1,27lt eurolt 2,5 euroni, suurendades ühtlasi ka patsiendi omaosalust. Samuti ei toeta nad lahendust, millega viiakse vaktsiinide ja immuunglobuliinide hankimine ning käitlemine riigieelarvest haigekassa eelarvesse.  

Arvamuses seisab: "2018. aastal planeeriti ainuüksi vaktsiinide, HIVi ravimite ja tuberkuloosi ravimite kulu suurusjärk u 20 miljonit eurot. Kuna meie hinnangul on riigi ülesannete täitmiseks vajaliku kulu katmine ravikindlustatute vahenditest vastuolus põhiseadusega, edastame käesoleva kirja teadmiseks ka õiguskantsleri kantseleile, kuivõrd õiguskantsleri kohuseks on Valitsuse istungil olevate põhiseadusvastaste eelnõude kohta istungil sõna võtta.

Meenutame, et ravikindlustatud on kohustuslikus korras teinud ravikindlustuseelarvesse sissemakseid kindlal sihtotstarbel. Haigekassa vahendid ei ole riigi raha. Riigieelarveliste kulude katmine kindlustatute rahaarvelt kuritarvitades riigi regulatiivpädevust ei saa olla aktsepteeritav. Seda eriti olukorras, kus kindlustatute raviks ei jätku raha juba täna ning ei ole näha, et riik tegeleks Haige kassa ebaefektiivsuse tegelike probleemidega. Näiteks ostab Haigekassa kõigepealt teenust kalli ma täishinnaga (piirhinnaga) ning kui kallima hinnaga teenust ei suudeta vajaminevas mahus HVA haiglate poolt pakkuda, siis ostetakse täiendavad mahud konkursi korras allahindlusega – efektiivse rahakasutuse seisukohast võiks loogiliselt olla ilmselt vastupidi. Käesoleva kobareelnõuga ning sellele eelnenud eelnõudega (millega viite riigieelarvelised kulud ravikindlustatute kuluks ) kahjustatakse põhjendamatult ja olulises ulatuses Haigekassa eelarvelist positsiooni keskpikas ja pikas perspektiivis ning sisuliselt võetakse kindlustatute raha riigi kulude katteks teadmata ulatuses."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.