Milleks meile Scandiatransplant?

Virge Pall
SA TU Kliinikum Transplantatsioonikeskuse direktor
Virge Pall SA TU Kliinikum Transplantatsioonikeskuse direktor

10.mail võeti Sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum vastu Scandiatransplandi assotsieerunud liikmeks. Scandiatransplant on viie riigi (Island, Norra, Rootsi, Soome, Taani) kõiki kümmet elundisiirdamiskeskust liitev organisatsioon.

Organisatsiooni peamised ülesanded on korraldada doonorelundite jaotamist, sh riikidevahelist elundivahetust, tagada doonorelundite jälgitavus doonorist retsipiendini ja vastupidi ning hallata doonorluse ning siirdamisega seotud andmekogusid. Lisaks järjepidev oskusteabe jagamine, teadustöö ja koolitused - kõik selleks, et pakkuda raske elundipuudulikkusega patsientidele võimalikult head ravi.

Meie 1,3 miljonilise elanikkonna ja vähem kui poolesaja doonori juures aastas on äärmiselt keeruline leida sobivat doonorelundit õigel ajahetkel, eriti laste, korduvsiirdamise ootajate ja kriitilises seisundis patsientide jaoks. Liitumine Scandiatransplandiga (kokku ca 27 miljonit elanikku) aitab seda olukorda olulisel määral parandada.

Ajaloost. Eesti elundisiirdamiste ajalugu algab detsembrist 1968, mil Maarjamõisa haiglas siirati esimest korda doonorneer. Alates sellest ajast on tehtud kokku 1142 neerusiirdamist, sh 126 juhul on doonorneer pärinenud elusalt ning 1016 juhul surnud doonorilt.

Hetkeseisuga elab Eestis ca 500 töötava neerusiirikuga inimest. Maksasiirdamistega alustati Kliinikumis 1999.aastal (kokku on toimunud 71 siirdamist), kopsusiirdamistega 2010.aastal (kokku 22 siirdamist) ja kõhunäärme siirdamistega 2015.aastal (kokku 4 siirdamist). Südant Eestis seni ei siirata.

Südamesiirdamised teostatakse Eesti patsientidele Soomes, Helsingi Ülikoolihaiglas - koostöö käivitus 2015.aastal ja kokku on siiratud 4 patsienti.

Augusti alguse seisuga on elundisiirdamise ootelehel 82 Eesti patsienti - neist 4 ootab neeru ja kõhunääret, 63 neeru, 6 maksa, 5 kopse ning 4 südant.

Läbirääkimised. Aktiivsed läbirääkimised Scandiatransplandi liikmeks astumise üle vältasid üle kuue aasta. Esmane koostööleping jõustus 2013. aastast, selle alusel oli võimalik pakkuda Scandiatransplandi siirdamiskeskustele Eestis kasutust mitte leidnud doonorelundeid.

Tänavune otsus on hästi suur samm edasi - Eestit käsitletakse nüüd võrdväärse partnerina, meie patsientidele kehtivad doonorelundite ootamiseks ja siirdamiseks täpselt samad reeglid ja tingimused, mis Skandinaaviamaades, kuigi esialgu puudub meil veel hääletusõigus Scandiatransplandi juhtorganites.

Tänu liitumisele on tänavu juba kaks Eesti patsienti siiratud Soome doonorilt pärineva elundiga.

Lisa kommentaar

  • Virge Pall
    SA TU Kliinikum
    Transplantatsioonikeskuse direktor

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.