Rammus praad või närimata kont?

Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa.
Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Kevadel võtsime aplausiga vastu tervishoiu rahastamise suurendamise plaani: 4 aastaga pidi lisanduma 215 miljonit eurot. Nüüd on plaani realiseerimiseks valminud haigekassa seaduse muutmise eelnõu, mida lugedes tundub, et rammusast praest hammustatakse õige mitu suutäit välja, kirjutab Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Arvan praegugi, et pensionitelt riigieelarvest tasutava ravikindlustusmaksuna uue ja püsiva rahaallika tekitamine oli hea otsus, aga … ikkagi vilksatavad detailide tagant saatanlikud kabjad ja saba. 

Aprillis räägiti, et riigieelarvest liigutatakse haigekassasse veel rida kulusid koos täiendavate kohustustega. Rääkimata unustati, et üle viidavate teenuste kulud jäävad mitmeks aastaks samaks, mis 2017.aasta eelarves, ilma kasvuta. 2018. aastal ei ole arvestatud isegi kollektiivlepinguga kokku lepitud palgatõusu. Sotsiaalministeerium möönab, et tegelikult kulusid siiski ei külmutata, kuid mille arvelt nende suurenemine kaetakse?

Haigekassa alla tahetakse lükata ka rahvatervise ja riigi sisejulgeoleku jaoks strateegilised valdkonnad - kiirabi ja HIV/AIDSi ravimid. Nendegi kulud suurenevad iga aastaga. Loodetavasti ei tule kellelegi pähe sealt kokku hoidma hakata, seega peab haigekassa oma eelarvest lisaraha leidma. Seni on rahapuuduse puhul võetud sealt, kust võtta on - enamasti eriarstiabi realt.

Reservide protsent haigekassa eelarvest on seadusega määratud ja seda muuta ei plaanita. Reservide kasvatamine senises proportsioonis tähendab aga seda, et lisanduvast rahast pannakse mitu miljonit lihtsalt seisma ja arstiabiks seda kasutada ei saa.

Arstide liit tegi terviseministrile ettepaneku jätta kiirabi ja HIV ravimite rahastamine riigieelarvesse ning vähendada haigekassa eelarvest reservkapitali kantavat osa kuuelt protsendilt neljale. Siis läheks lisarahast rohkem järjekordade lühendamiseks, mitte rahandusministri rõõmuks riigieelarve tasakaalustamiseks.

Välja hõigatud 215 miljonist on vahepeal 6 miljonit kaduma läinud, 2018. aastal saab tervishoid "puhast" lisatulu 37 miljoni asemel 34 ja 2019.aastal 49 asemel 46. Mine võta kinni, kas Excel arvutas valesti või ununes ministeeriumil taas midagi rääkimata, aga usaldust poliitikute ja ametnike vastu see paraku ei suurenda.

Arstide Liidu ametlikku arvamust saab lugeda siit.

Lisa kommentaar

  • Katrin Rehemaa
    Eesti Arstide Liidu peasekretär

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.