Tartu ülikooli doktorandi uuring pälvis rahvusvahelise auhinna

Fotol HypOrth projekti koordinaator prof Christoph Hubertus Lohmann, Kaspar Tootsi ja Daniel Delfosse Mathys Ltd-st.
Fotol HypOrth projekti koordinaator prof Christoph Hubertus Lohmann, Kaspar...

Poolas toimunud ortopeede ühendava HypOrth konsortsiumi kohtumisel pälvis arstiteaduse doktorant Kaspar Tootsi auhinna parima posterettekande eest.

Kaspar Tootsi ettekanne rääkis kroonilisest liigesehaigusest osteoartroosist ehk liigesekulumusest, mis on kõige sagedasem valu põhjustaja vanemaealistel. Tootsi sõnul ei ole vaatamata haiguse suurele levimusele ja teadlaste huvile tänaseni võimalik inimesi sellest täiesti terveks ravida.

“Hetkel keskendub ravi valu vaigistamisele ja liigeste funktsioonide töös hoidmisele. Lõppstaadiumis vahetatakse haige liiges proteesiga, mis on küll efektiivne, aga siiski invasiivne ja omade riskidega ravimeetod,” selgitas Tootsi.

“Posterettekandes kirjeldasin uuringut, kus kasutasime osteoartroosi uurimiseks uudset uurimismetoodikat, millega saab määrata madalmolekulaarseid ainevahetuse vahe- ja lõpp-produkte. Tulemused viitasid sellele, et osteoartroosiga patsientidel on lipiidide ainevahetus häiritud. See tähendab, et lipiidide ainevahetust mõjutavad ravimid võivad pidurdada ka haiguse kulgu,” selgitas Tootsi ning lisas, et tegemist on osaga tema doktoritööst “Osteoartroosi kardiovaskulaarne ja metaboloomiline profileerimine.”

HypOrth konsortsium kogunes 1. septembril Poolas, et võtta kokku viimase aasta töö tulemused. Tegemist on rahvusvahelise projektiga, mille eesmärgiks on uute biomarkerite tuvastamine, mis aitaksid prognoosida liigesproteesidega seotud tüsistusi ja välja töötada uusi ning paremaid proteese.

Samal ajal toimus ka posterettekannete sessioon, kus viimase aja teadustulemusi ortopeedia vallas tutvustasid teadlased kõigi projektis osalevate riikide seast - Saksamaalt, Ðveitsist, Poolast, Taanist, Hispaaniast, Ungarist ja Eestist.

Parima posterettekande peaauhinna võitja otsustas kolmeliikmeline þürii, mis koosnes programmi juhtivatest liikmetest. Postreid hinnati lähtuvalt kolmest aspektist: teema olulisus, postri disain ning suuline ettekanne.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.