Galerii: ITK võõrustas rahvusvahelisi veresoontekirurgia seminare

Saksa angioloog Torsten Fuss.
Saksa angioloog Torsten Fuss.

Läinud kuudel on Ida-Tallinna Keskhaiglas toimunud kaks väga olulist ja kaalukat veresoontekirurgia seminari, mille peakülalisteks on olnud kõrgelt hinnatud ja kogenud arstid Euroopast.

Kui juuli lõpus külastas esimest korda Eestit kogenud briti interventsionaalne radioloog David Beckett, siis augusti viimasel päeval viis siin seminari läbi saksa angioloog Torsten Fuss.

Juuli lõpul toimunud seminar keskendus eeskätt väikevaagna veenilaienditele ning tehti kuus plaanilist protseduuri. 

Veresoontekirurgi Veronika Palmiste sõnul näeb üha sagedamini patsiente, kelle jalavarikoos on alguse saanud väikevaagnast. "Neid keskusi, kus igapäevaselt tegeletakse väikevaagna puudulike veenide sulgemisega ning nii jala kui ka lahkliha piirkonna veenikomude korrigeerimisega, on Euroopas vähe," selgitas Palmiste. "Inglismaal asuv Whiteley kliinik, mille meeskonda kuulub ka meid külastanud David Beckett, on kindlasti üks nendest," lisas ta.

Seminaril ravitud kroonilise alakõhuvalu ja ebatüüpiliste jalavarikoosidega patsiendid olid arstid välja valinud ning nad olid protseduuriks oma nõusoleku andnud. 

Augusti viimasel päeval toimus ITKs aga rahvusvaheline veresoontekirurgiale keskendunud seminar, mille peakülaliseks oli neid ka möödunud aastal külastanud saksa angioloog Torsten Fuss.

Seminarist võttis osa ligi 40 oma ala spetsialisti, kelle hulgas lisaks paljudele Eesti arstidele ka spetsialiste Lätist, Leedust ja Ukrainast.

Seminaril näidati, kuidas toimub arterite lupjumise korral endovaskulaarne ehk veresoontesisene ravi peenikeste traatide, balloonide ja stentide ehk pisikeste tehistorukeste abil. Lisaks olid seekordse seminari keskmes kaks uut seadet, millega veresoonesiseselt lupjumist kõrvaldada ja verevool taastada.

Kui Rotarexi ehk endovaskulaarset trombektoomia vahendit on keskhaigla varasemalt juba laiemale üldsusele tutvustanud, siis teine kasutatud seade on Eestis täiesti uus. Tegemist on Phoenix endarterektoomia seadmega ehk lihtsamini öeldes puuriga, millega saab minna veresoonesiseselt läbi lubjatüki, purustatud lubja sealt välja imeda ning tänu sellele arteris verevoolu taastada.

Ka selle workshopi jaoks olid välja valitud sobivaimad patsiendid, kel alajäseme kriitilise isheemia tõttu oli arteriaalne vereringe häiritud ning kel ilma selle protseduurita vaid amputatsioonikõrguse vahel valida olnuks.

Need olid keerulised protseduurid, millest tehti videoülekanne ka haigla haldusmajas asuvasse Tuppitsa saali. Need, kes parajasti angiograafiaosakonda protseduure jälgima ei mahtunud, said seda teha suure ekraani vahendusel ning harjutada kätt eelnimetatud seadmete simulaatoritel. 

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.