Ossinovski selgitas riigikogus lisarahastuse numbreid

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Riigikogu infotunnis andis terviseminister Jevgeni Ossinovski aru, miks tervishoidu tuleb järgmisel aastal juurde vaid 34 miljonit eurot ehk justkui neli korda vähem kui võiks.

Riigikogu eilsel, 20. septembri istungil pöördus parlamendi Vabaerakonna fraktsiooni ja sotsiaalkomisjoni liige Monika Haukanõmm terviseministri poole seoses tervishoiu lisarahastamisega.

Haukanõmm tõi välja, et järgmisel aastal lisandub mittetöötavate pensionäride pealt umbes 89 miljonit haigekassa eelarvesse. Lisaks on läbi sotsiaalministeeriumi erinevate haldusalaasutuste osutatud ka tervishoiuteenuseid, näiteks terviseameti või Tervise Arengu Instituudi kaudu, ja seda on rahastatud riigieelarvest. Järgmisel aastal on see umbes 55 miljonit eurot.

"Kui nüüd need numbrid kokku lüüa, siis peaks järgmisel aastal suurenema 55 miljonit riigieelarvest konsolideerimise kaudu, pluss 89, seega 144 miljonit eurot," rääkis Haukanõmm. Tegelik rahastuse suurenemine on tema sõnul aga 34 miljonit eurot. "Minu küsimus ongi, et miks teie kui vastutav ja haigekassa nõukogu esimees ei ole seisnud selle eest, et see eelarve suureneks 144 miljonit, mitte lõppkokkuvõttes 34 miljonit," pöördus ta terviseministri poole.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on numbreid tervishoiu teemal kõneldes korraga palju, sest toimumas ei ole mitte ainult täiendav rahaeraldamine tervishoidu, vaid ka tervishoiu korralduslikud muutused, mille käigus vaadatakse või konsolideeritakse erinevaid tervishoiuteenuseid haigekassa rahastamisele. "Sellest tulenevalt on tekkinud võib-olla tõesti teatud arusaamatus. Ja selles mõttes on heameel kindlasti selgitada," ütles Ossinovski.

Põhiline tervishoiureform koosneb kahest osast, kõneles minister. Esimene osa on see, et riik hakkab haigekassale maksma alates järgmisest aastast mittetöötavate vanaduspensionäride eest vanaduspensioni – järgmine aasta 7%, seejärel 10%, siis 11%, 12% ja 13%. "Need on siis tulubaasi laiendamise summad, millest te rääkisite, järgmisel aastal 89 miljonit eurot, aastal 2022 umbes 200 miljonit eurot," selgitas ta.

"Samal ajal konsolideeritakse hulk teenuseid tervishoidu või haigekassasse, nagu kiirabi, residentuur, ravikindlustamata isikute ravi ja mitmed teised. Need kulud tuleb siis katta sellesama laiendatud tulubaasi sees, ehk siis see ei lisandu sellele, vaid selle tulubaasi sees, mis tähendab seda, et puhas raha, selleks et lühendada ravijärjekordi, mis on olnud tervishoireformi üks põhilisi eesmärke, nende summad on siis järgmisel aastal 35 miljonit eurot ja aastaks 2022 kasvab see püsivrahastusena 100 miljoni euroni," kommenteeris Ossinovski.

"See tähendab, et viie aasta jooksul antakse tervishoidu ravijärjekordade lühendamiseks kokku üle 300 miljoni euro," lisas minister.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.