Saja-aastased toetavad tulevate põlvede tervist

Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne.

Tartu Ülikooli teadlastel on plaanis analüüsida 100-aastaste eestlaste mikroobikooslusi ning võrreldakse neid pärast Eesti taasiseseisvumist sündinud noorte eestlaste omadega.

EV100 sünnipäevakingituseks esitatud Tartu ülikooli projekt „100-aastased bakterid eestlaste terviseks” kinnitati ainsa kõrgkooliprojektina rahastuseks. 

Projekti käigus analüüsitakse 100-aastaste eestlaste mikroobikooslusi ning võrreldakse neid pärast Eesti taasiseseisvumist sündinud noorte eestlaste omadega.

Inimese mikroobikooslused (tuntud ka kui mikrobioota ehk mikrofloora) on pärast 2. eluaastat võrdlemisi püsivad, mistõttu on 100 aastat tagasi sündinud eestlase uurimine hea pilguvaade minevikku ning tollastesse bakterikooslustesse.

Tänapäeval on sagenenud niinimetatud tsivilisatsioonihaigused, sh allergiaülekaal ja diabeet, mis viitab inimese mikrobioota mitmekesisuse vähenemisele ning olulistele muutustele mikroobirühmade hulkades.

"Kuna sajandi eest oli elustiil looduslähedasem, tarbekeemiat kasutati minimaalselt ning antibiootikume polnud, võib oletada, et nende inimeste organismis on säilinud vanad mikroobikooslused, mis võivad olla väga oluliseks uute teadmiste allikaks," sõnas projekti üks eestvedaja, TÜ meditsiinilise mikroobiökoloogia professor Reet Mändar.

"Lisaks on 100-aastasteks elanud inimeste mikroobikooslustest tõenäoliselt võimalik eraldada suure probiootilise potentsiaaliga baktereid, mis aitaksid meie põlvkonna ning tulevaste põlvede tervist säilitada ja edendada," lisas ta.

Ülikool plaanib uurida 25 100-aastast inimest ning 25 noort inimest, eelkõige Lõuna-Eestis sündinud inimesi. Uuritavate leidmisel on abiks rahvastikuregistri andmed, samuti uuringu tutvustamine meedias. "Proovide kogumise ja intervjuud oleme plaaninud teha 2018. aasta jooksul. Edasi toimub kogutud proovide ja küsimustike analüüs," rääkis prof Mändar Meditsiiniuudistele.

Praegu tegeletakse tervise ja eluviisi küsimustiku koostamisega uuritavate jaoks. "Seejärel saame taotleda Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komitee luba selle projekti jaoks ning paari kuu pärast oleme valmis uuringuga reaalselt alustama," lisas ta.

EV100 sünnipäevakingituste konkurssi korraldab kodanikuühiskonna sihtkapital ning Tartu ülikooli teadlaste koostatud projekt valiti välja 176 esitatud projekti hulgast.

Projekti rahastusleping, mis toetab ettevõtmist 15 000 euroga, on tänaseks allkirjastatud ning tagab selle jätkumise kuni 2020. aasta alguseni.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.