Röntgenieelnõu laperdab poliittuultes

Pitseeritud röntgeniaparaat
Tõstamaa tervisekeskuse pitseeritud röntgeniaparaat.

Seaduseelnõu, mis lubaks ka perearstidel röntgenpilti teha, ei jõua esimesest lugemisest sugugi kaugemale. Perearst Madis Veskimägi on aga tema seadme demonteerinud ametnikud kohtusse kaevanud.

Tervishoiuteenuste korraldamise seadus, millega saaksid ka perearstid vastava lisapädevuse omandamise tulemusel õiguse teha radioloogilisi uuringuid, sh röntgenpilti, läbis riigikogu esimese lugemise juba eelmise aasta 22. novembril. Mõne kuu pärast on aasta täis, kuid teise lugemise aega ei oska veel keegi öelda. 

Eelnõu üks algataja Mark Soosaar ütles, et tal on piinlik seda teemat kommenteerida ja häbi sotsiaalministeeriumi käitumise pärast. “Aga ka riigikogu sotsiaalkomisjoni pärast, kes ei lähe eelnõu menetlemisega pärast esimest lugemist edasi,” ütles Soosaar.

Ta rääkis, et enam kui aasta tagasi käis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski koos sotsiaalkomisjoni esinaise Helmen Kütiga Pärnumaal külas Tõstamaa perearst Madis Veskimäel, ühel eesti innovatiivseimal maatohtril. Nad näisid aru saavat, et neile perearstidele, kellel on vastav pädevus, tahe ja ajakohane meditsiinitehnika, tuleb anda õigus eriarstiabi valdkonna esmaseks diagnostikaks.

Nii algatas Soosaar septembris 2016 koos Helmen Küti, Jüri Jaansoni ja Andres Metsojaga eelnõu, mis muudab tervishoiuteenuste korraldamise seaduse paragrahvi 14. Ministeerium saatis omapoolse sõnastuse radioloogia valdkonna kohta, mis lisati muutmatus sõnastuses eelnõule.

Poliitikud muutsid meelt
“Pärast eelnõu esimest lugemist riigikogus muutis ministeerium oma seisukohta ega toeta enam eelnõu menetlemist,” ütles Soosaar.
Perearstide seltsi esinaine Diana Ingerainen on Soosaare sõnul korduvalt avalikkusele teada andnud, et nad ootavad pikisilmi selle eelnõu jõustamist. “Ministeeriumi esindaja lubas kevadel sotsiaalkomisjonile, et nad tulevad omapoolse eelnõuga välja sel sügisel. Viimased andmed ministeeriumist aga on, et sel aastal nii kaugele ei jõuta. See kõik näitab, et sotsiaalministeeriumil pole tahet olukorda muuta ning riigikogul endal pole võimekust seadusloomeks,” ütles Soosaar.

Perearstide seltsi juhi Diana Ingeraineni sõnul ei ole ka tal sellist muljet jäänud, et eelnõu niipea järgmisele lugemisele läheb. “Osapooled ei jõua üksmeelele – kes ei ole huvitatud ja kes ütleb, et meie ei saa midagi teha ega otsustada,” kommenteeris Ingerainen.

Sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi arendamise osakonna juhataja Agris Koppel kinnitas siiski, et sügisel arutatakse esmatasandi tervishoiu kaasajastamist ja ka diagnostikateenuste laiendamist.

Perearst võttis ette kohtutee
Perearst Madis Veskimägi, kelle röntgeniaparaadi arestimisest juunis 2016 kogu protsess alguse sai, kommenteeris, et menetlemise protsess on sattunud poliittõmbetuultesse, kus haiglajuhte esindavad reformierakondlased on eelnõu vastu. “Haiglajuht ei saa ju seda lubada,” ütles Veskimägi.

Ta võttis ette kohtutee, kuna tunneb, et ametnikud ületasid võimupiire ja nende käitumine oli solvav nii patsiendile kui ka talle. “Iga tegu tuleb menetleda vastavalt tõsidusele. Formaalse rikkumise korral oleks ootuspärane anda aega puuduste kõrvaldamiseks, mitte katkuda masin juppideks,” sõnas Veskimägi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.