Geneerilistel ravimitel on mõju Euroopa eelarvele

Ravimid.
Ravimid.

Saksamaa Tervishoiu ja Sotsiaaluuringute Instituudi (IGES) 16. novembril 2015 avaldatud aruande kohaselt võivad geneerilised ravimid aidata vähendada Euroopa riikide tervishoiukulude eelarvet.

Geneerilised ravimid on tihti oluliselt odavamad kui nendega võrreldavad originaalravimid. Seetõttu võib originaalravimite asemel geneeriliste ravimite kasutamine võimaldada oluliselt kulusid säästa.

Euroopas on täheldatud, et geneeriliste ravimite keskmine hind langeb peaaegu 20% aasta jooksul pärast originaalravimi ainumüügistaatuse lõppu ja ligikaudu 25% kahe aasta jooksul. Siiski on EL liikmesriikide lõikes suuri erinevusi ja mõnedel juhtudel võib keskmise hinna langus olla koguni 80-90%.
Selline hinnalangus võib aidata märkimisväärselt kulusid säästa, kuid Euroopa Komisjoni sõnul võiks sääst olla veelgi suurem, kui ei esineks viivitusi toodete turule toomisel [1], mille keskmine kestus on üle seitsme kuu.

Hüpertensiooni geneeriliste ravimite mõju Euroopas
Novembris 2015 avaldatud Saksamaa Tervishoiu ja Sotsiaaluuringute Instituudi (IGES) aruande kohaselt võivad kõrge vererõhu geneerilised ravimid parandada ravirežiimi järgimist patsientide poolt ja vähendada Euroopa riikide tervishoiukulude eelarvet.

Kõrge vererõhk (hüpertensioon) on tihti ilma sümptomiteta esinev krooniline seisund, mis on seotud tõsiste terviseprobleemidega, nagu näiteks südamehaigus ja insult, kui seda varakult ei tuvastata ja õigesti ei ravita.

Kõige olulisemad ravimiklassid hüpertensiooni ravimisel geneeriliste ravimitega on diureetikumid, kaltsiumi antagonistid, beetablokaatorid, ACE-inhibiitorid ja AT-II-antagonistid. Neis klassides võeti esimesed geneerilised ravimid kasutusele 1970. aastate alguses (diureetikumid) ning viimasena lisandusid AT-II-antagonistid (losartaan) 2010. aastal.

Geneerilised ravimid loovad patsientidega seonduva lisaväärtuse, kui need aitavad parandada ravirežiimi järgimist patsientide poolt pikaajalise ravi korral. Itaalias, kus patsiendid peavad originaalravimite maksumuse osaliselt tasuma, on täheldatud positiivset mõju ravirežiimi järgimisele. Kuid Hollandis, kus tervishoiusüsteem katab täielikult nii geneeriliste kui originaalravimite maksumuse, jäi ravirežiimi järgimise näitaja pärast asendamist endiselt kõrgemaks patsientide korral, kelle ravi asendati geneerilise hüpertensiooni ravimiga (92,4%), võrreldes patsientidega, kellel asendust ei tehtud (90,4%).

Selle üheks põhjuseks võib olla asjaolu, et apteegid selgitavad tavaliselt patsientidele geneeriliste ravimitega asendamise põhjuseid, suurendades nii teadlikkust ravirežiimi järgimise kasulikkusest. Siiski on teada ka negatiivseid tulemusi.

Geneeriliste ravimite aktsepteerimist patsientide poolt mõjutab vanus, haridustase, haiguse tunnetamine, informatsioon geneerilise ravimi kohta ja asjaolu, kes neid muutusest teavitab.

Kulusäästlikkuse seisukohast on Watanabe jt. (2014) leidnud, et diabeedita patsientide korral vähenesid kulud, mis olid seotud hüpertensiooni ravimitega, mille korral lisandus kvaliteetne eluaasta (QALY), ravimata jätmisega võrreldes ligikaudu 85%, kui originaalravimid asendati saadaval olnud geneeriliste ravimitega (52 983 USA dollarilt 7753 dollarini).

Kokkuvõttes võib öelda, et hüpertensiooni geneerilised ravimid võivad parandada ravirežiimi järgimist patsientide poolt sõltuvalt patsiendi tasutavast hinnast ja teadlikkusest, olles samas kulusäästlikud nii valitsuste kui maksumaksjate jaoks.

Rinnavähi geneeriliste ravimite mõju Euroopas
Saksamaa Tervishoiu ja Sotsiaaluuringute Instituudi (IGES) avaldatud aruande kohaselt võivad rinnavähi geneerilised ravimid parandada ravirežiimi järgimist patsientide poolt ja vähendada Euroopa riikide tervishoiukulude eelarvet.

Rinnavähk on naiste hulgas kõige levinum vähivorm nii arenenud riikides kui arengumaades. Hinnangute kohaselt suri 2011. aastal rinnavähi tagajärjel kogu maailmas üle 508 000 naise.
Hormoonretseptor-positiivne (HER+) rinnavähk hõlmab ligikaudu kaks kolmandikku kõikidest rinnavähi juhtudest. Selle näidustuse korral kasutatakse kaht peamist ravitüüpi: selektiivsed östrogeeni retseptori modulaatorid (SERM), nt tamoksifeen; ning aromataasi inhibiitorid (AI), nt anastrasool, letrosool ja eksemestaan. SERM-i osas võeti geneerilised alternatiivid kasutusele 1985. aastal, kuid AI osas alles 2011. AI ja tamoksifeen on hinnangute põhjal üldise elulemuse seisukohast ekvivalentsed.

Uuringus, mille viis läbi Hershman jt (2014) USA patsientidega, tehti kindlaks, et ravirežiimi järgimine oli positiivselt seotud geneeriliste AI-de kasutamisega (riskisuhe = 1,53, 95% CI = 1,22-1,91), võrreldes AI originaalravimitega. Lisaks tehti uuringus kindlaks, et ravirežiimi järgimine oli pöördseoses igakuiste patsiendi tasutavate ravikulude suurenemisega. Peale selle oli ravirežiimi järgimine seotud ka kõrge aastase sissetulekuga (üle 100 000 USD aastas).

Kulusäästlikkuse osas näitas Saksamaal läbi viidud geneeriliste endokriinravimite uuring kvaliteetse eluaastaga (QALY) seotud kulu langust võrreldes tamoksifeeniga vahemikus alates peaaegu 30% (25% hinnaalandusega) kuni 87-89% (75% hinnaalandusega).

Kokkuvõttes võib öelda, et rinnavähi geneerilised ravimid võivad parandada ravirežiimi järgimist patsientide poolt sõltuvalt patsiendi tasutavast hinnast ja sissetulekust, olles samas kulusäästlikud nii valitsuste kui maksumaksjate jaoks.

Allikas: gabionline.net
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.