Immuunvastuse kujunemisel aitavad kaasa geenid

Yale'i eksperdid ja nende riikliku teaduskonsortsiumi partnered on välja selgitanud mitmed geenid ja geeniklastrid, mis on seotud immuunvastusega gripivaktsiinile. Tulemused näitavad väljavaateid geneetiliste profiilide kasutamisel, et prognoosida individuaalseid vastuseid gripivaktsiini suhtes.

Uuringu tulemused avaldati 25. augustil ajakirjas Science Immunology.
Vaktsineerimine on parim viis kaitse tagamiseks gripinakkuse eest, kuid vaktsiini tõhusus on üksikisikute lõikes vägagi erinev. Selleks, et uurida geenide rolli immuunvastuses gripivaktsiini suhtes, kasutasid Yale'i teadlased koos partneritega andmeid, mi solid kogutud rohkem kui 500 inimeselt, kes olid andnud vereanalüüsi enne ja pärast vaktsineerimist.

Andmeid analüüsides tegid teadlased kindlaks mitmeid geenide "signatuure" ehk geenirühmi, mis olid seotud tugevama vastusega gripivaktsiinile. Vastus määrati kindlaks antikehade koguse suurenemisena, mis loovad kaitse nakkuse vastu.

"Me suutsime algjoonel, enne vaktsineerimist, kindlaks teha geene, mis võimaldavad prognoosida, kuidas inimesed vaktsiinile reageerivad," ütles Ruth Montgomery, Yale'i Meditsiinikooli meditsiinidotsent ja üks uuringu läbi viinud teadlastest.

Lisaks leidsid teadlased, et kuigi geenid võimaldasid prognoosida tugevat immuunvastust alla 35-aastastel täiskasvanutel, ei mõjutanud samad geenid vastuseid üle 60-aastastel inimestel. "Ühtlasi tegime me kindlaks, et geenid, mis aitavad kaasa hea immuunvastuse kujunemisele, on noortel ja vanematel inimestel erinevad," märkis Montgomery.

"Üllatav on tähelepanek, et algjoone erinevused nii geeni kui mooduli tasandil olid noorte ja vanemate inimeste korral pöördvõrdelised," lisas Steven Kleinstein, Yale'i Meditsiinikooli patoloogiadotsent ja üks uuringu läbi viinud teadlastest. Teadlaste sõnul tuleks nende ealiste erinevuste põhjusi täiendavalt uurida.

Tehtud tähelepanekud heidavad uut valgust vaktsiinivastuste bioloogiale. Lisaks võivad need Montgomery sõnul aidata teadlastel prognoosida üksikisikute immuunvastuseid ja töötada välja strateegiaid vaktsiinide täiustamiseks.

Teadlaste läbi viidud analüüs põhines organisatsioonidest Human Immunology Project Consortium (HIPC) ja Center for Human Immunology (CHI) hangitud andmetel, mis hõlmasid paljudest erinevatest geograafilistest piirkondadest erinevatel vaktsineerimishooaegadel võetud proove. Esialgsed tähelepanekud leidsid kinnitust ka uuringus osalejate sõltumatu kohordi kasutamisel. Kõik uuringuandmed on kättesaadavad NIAID ImmPort ja ImmuneSpace andmebaaside kaudu.

Uuringu viisid läbi HIPC signatuuride uurimise projektimeeskond ja HIPC-I konsortsium. Tööd rahastati osaliselt Riikliku Terviseinstituudi grantidega.

Science Daily
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.