Medicumi sobivad vaid teatud profiiliga uuringud

Üks ambulatoorseid kliinikuid, kus ravimiuuringuid läbi viiakse, on AS Medicum. Ravimiameti andmetel viiakse seal läbi 2% kõikidest uuringutest.

Vastab Medicumi teadus- ja arendusosakonna uuringute koordinaator Monika Siemann.

Kui palju on Medicumis tehtud ravimiuuringuid?

Kliinilisi ravimiuuringuid on Medicumis läbi viidud juba 2000. aastate algusest. Koordineeritult alates 2008. aasta sügisest, kui loodi Medicumi teadus-ja arendusosakond, mis muuhulgas võttis enda peale kogu maja kliiniliste uuringute koordineerimise. Selles osakonnas töötav kliiniliste uuringute koordinaator vastutab uuringute sujuva läbiviimise eest. Uuringupakkumistele vastamine, lepingute sõlmimine, paberimajanduse korrashoidmine (dokumendid, aruanded, arved jms), ressursside jaotamine, majasisene logistika jms töö on tema teha, et arstid saaksid tegeleda sellega, mida nemad kõige paremini oskavad ehk kliinilise tööga. Kokku on selle aja jooksul läbi viidud u 60 erinevat ravimiuuringut.

Kuna Medicum on ambulatoorset ravi pakkuv asutus, siis sobivad siia vaid teatud profiiliga uuringud. Peamised valdkonnad, milles on uuringuid läbi viidud, on pulmonoloogia, dermatoloogia, kardioloogia, endokrionoloogia ja kõige suuremas mahus vaktsiiniuuringuid.

 Kust on tulnud selleks algatus ja vajalikud ressursid?

Algatus on alati uuringu tellija poolt, kas siis rahvusvaheliselt ravimifirmalt või ülikoolilt. Tellija poolt tulevad juhised ja eeskirjad (uuringu protokoll), kuidas ning kelle seas uuringut läbi viia. Uuringu protokollis on väga täpselt kirjas kogu uuringu ülesehitus sh vastuvõtud ja vajalikud toimingud uuringus osalejaga. Uuringut läbiviiva asutuse ülesandeks on kokku panna pädev meeskond (arstid, õed, tugipersonal) ja jälgida täpselt ette antud juhiseid protseduuride läbiviimisel ning leida uuringusse sobivad vabatahtlikud osalejad.

Millised on olnud kõige edukamad tulemused?

Uuringu tulemustest tuleb kokkuvõte pärast uuringu lõppu, kas ja mil määral uuringu eesmärgid said täidetud, millised olid ravimi või mõne muu tervisenäitaja tulemused uuritavatel. Medicumis on enamus läbiviidavaid uuringuid III või IV faasi uuringud, mis tähendab, et uuritav ravim on juba mõnes riigis müügiloa saanud või kohe saamas ja tootja soovib veel täiendavaid näidustusi või toimeid uurida. Sageli on tegemist väga efektiivsete ravimitega, mille kasutamine parandab uuringus osalejal oluliselt elukvaliteeti ja leevendab kaebusi. Lisaks on uuringus osalejal võimalus kogu uuringu jooksul olla arstide pideva jälgimise all ja saada kõiki vajalikke uuringuid. Kliinilises uuringus osalevatel arstidel on võimalus osaleda teadustöös ning seeläbi olla kursis uuemate ravivõimalustega.

Milline on uuringu protseduuri alustamine, läbiviimine Medicumile ja kuidas näeb välja see kõik patsiendile?

Uuringu tellija ehk ravimifirma teeb kõigepealt eeluuringu sobilike uuringukeskuste leidmiseks erinevates riikides, iga keskus täidab uuringuspetsiifilise küsimustiku ja selle alusel valitakse välja sobivad keskused, kus uuringut läbi viima hakatakse. Igal uuringul on uuringu protokoll, kus on kirjas kõik täpsed juhised uuringu läbiviimiseks. Enne uuringu algust koolitatakse väga põhjalikult kogu meeskonda. Vastavalt Eesti Vabariigi seadusandlusele peab enne osalejate kaasamist uuringu heaks kiitma eetikakomitee ja ravimiamet.

Medicumis on väljakujunenud võrgustik ja uuringute koordinaatori eestvedamisel moodustatakse iga uuringu jaoks kvalifitseeritud meeskond. Uuringu vastutavaks uurijaks määratakse arst, kellel on eelnev uuringuarsti kogemus ning piisavad teadmised ja oskused.  Kliinilise uuringu läbiviimiseks peavad meeskonna liikmed olema läbinud lisaks uuringuspetsiifilistele koolitustele ka kliiniliste uuringute heade tavade koolituse.

Uuritavate kaasamiseks kasutatakse erinevaid mooduseid. Praktika on näidanud, et kuulutustest mõjusam on isiklik kontakt oma arsti või õega. Sobivale patsiendile pakutakse võimalust uuringus osaleda kas visiidi käigus või telefonikontakti teel.  

Kui patsient on uuringus osalemisest huvitatud, kutsutakse ta uuringut tutvustavale visiidile. Kui tegemist on suure vaktsiiniuuringuga, võib uuringu üldine tutvustamine toimuda grupivisiidi käigus, kuhu kutsutakse korraga kuni kümme inimest. 

Isiklikele küsimustele vastamine,  lõplik sobivuse hindamine ning informeeritud nõusoleku allkirjastamine toimub siiski alati vaid personaalsel kohtumisel uuringuarstiga. Edasised visiidid ning nendel teostatavad protseduurid toimuvad vastavalt uuringuplaanile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.