Kaare: esitame dinutuksimab beeta kohta taotluse

Hematoloogide seltsi juhi Ain Kaare sõnul esitab selts veel sel aastal haigekassale taotluse lülitada väikese Annabeli jt laste neuroblastoomi jaoks vajalik ravim dinutuksimab beeta tervishoiuteenuste loetelusse.

Ain Kaare kommenteeris kolmapäevast Pealtnägija telesaadet, kus erialaseltse (st arste) süüdistati selles, et ei ole esitatud taotlust nimetatud ravimi tervishoiuteenuste loetellu lisamiseks. Ta lubas, et selts taotluse esitab.

"Dinutuksimab beeta sai müügiloa Euroopas 2017. aasta mais, seega pole kuidagi võimalik, et see oleks 2017. aasta alguses kehtestatud tervishoiuteenuste nimekirjas," lausus Kaare. "Esimene võimalus taotluse esitamiskes tekkiski alles käesoleval aastal ning käesoleva aasta taotluste esitamise tähtaeg on 31.12.2017. Eesti Hematoloogide Seltsil on plaanis esitada taotlus dinutuksimabi lisamiseks tervishoiuteenuste loetellu."

Väga uus harvikravim

Esimene dinutuksimab sai müügiloa nii USAs kui ka Euroopas 2015. aastal, Euroopas täpsemalt augustis 2015. Müügiloa hoidjaks oli United Therapeutics Europa Ltd. "Kuid juba 2017. aasta aprillis see müügiluba müügiloa hoidja avaldusel peatati," märkis Kaare.

Annabeli neuroblastoomi raviks mõeldud dinutuksimab beeta sai müügiloa 2017 mais, müügiloa hoidjaks on EUSA Pharma Limited. "Dinutuksimab beeta müügiluba USAs loodeti saada ka 2017. aastal, ei oma momendil infot, kas see on juba saadud," lisas Kaare.

Kuna neuroblastoom on ikkagi laste haigus, siis on rarvim eelkõige ette nähtud lastele. Müügiloa järgne näidustus on tema sõnul järgmine: dinutuximab beta EUSA on näidustatud kõrgriskiga neuroblastoomi raviks 12 kuu vanustele ja vanematel patsientidele, kes on varem saanud induktsioon-keemiaravi, millega on saavutatud vähemalt osaline ravivastus ning kes on seejärel saanud müeloablatiivset ravi ja kellele on siiratud tüvirakud; samuti patsientidele, kellel on anamneesis taastekkinud või refraktoorne neuroblastoom koos residuaalse haigusega või ilma. "Enne taastekkinud neuroblastoomi ravimist peab iga aktiivselt progresseerunud haigus olema stabiliseeritud muude sobivate ravimeetodite abil," rõhutas arst.

Veel vähe uuritud

Kuna tegemist on ametlikult harvikravimiga (EMA: haigus ei esine rohkem kui 5 inimesel 10 000 ELIs, toim), siis on Kaare sõnul selge, et ravim on võrreldes mõne teise ravimiga vähem uuritud.

Müügiluba sellele ravimile on antud erakorralistel asjaoludel. Ravimiomaduste kokkuvõttes on Ain Kaare sõnul kirjeldatud kolme uuringut, neist üks ka sellisel näitustusel, nagu Eestis annetajate abiga rahalist abi saanud väike Tauris ja Annabel said (ravi pärast autoloogset vereloome tüvirakkude siirdamist).

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.