Kas trombotsüüdirikas plasma aitab põlve ravida?

Trombotsüüdirikka plasma süstimine säästab patsienti suurest operatsioonist.
Trombotsüüdirikka plasma süstimine säästab patsienti suurest operatsioonist.

Trombotsüüdirikas plasma võimaldab ravida valulikke põlvevigastusi, kasutades inimese enda verd.

Väidetavalt on mitmed sportlased, nagu näiteks Tiger Woods ja Rafael Nadal, teinud läbi suhteliselt uudse ravikuuri, mis sisaldab trombotsüüdirikka plasma süste. Nimetatud meetodi pooldajate sõnul võimaldab see tipptasemel tehnika ravida nüüd varem invaliidistava toimega olnud vigastusi, sealhulgas valulikke osteoartriidi põhjustatud põlveprobleeme.

Mis on trombotsüüdirikas plasma?
Trombotsüüdid on rakkude fragmendid veres, mille tuntuimaks omaduseks on vere hüübimise soodustamine. Kuid lisaks sisaldavad nad ka erinevaid valke, mida nimetatakse kasvufaktoriteks.
Trombotsüüdirikka plasma ravimeetod põhineb asjaolul, et nimetatud kasvufaktorid võivad paranemisele kaasa aidata. Protsessi käigus, milles kasutatakse inimese enda verd, eraldatakse vererakud plasmast, vere vedelast osast. Protsess suurendab trombotsüütide arvu, mis viiakse seejärel plasmasse tagasi.
Selle tulemusena sisaldab plasma nüüd tavalisest suuremas kontsentratsioonis trombotsüüte, mida arst saab haigestunud või vigastatud piirkonda süstida.
Uuringud on näidanud, et trombotsüüdirikas plasma võib aidata ravida põlvevalu ning olla eriti kasulik nende inimeste jaoks, kelle korral pole muud ravimeetodid edukad olnud.

Trombotsüüdirikast plasmat on kasutatud järgmiste seisundite ravimiseks:
" ebastabiilsus ja valu erinevates liigestes;
" vigastused kogu kehas, sealhulgas põlves, õlas, küünarnukis ja teistes liigestes;
" osteoartriit;
" karpaalkanali sündroom;
" kroonilise valu seisundid;
" nikastused ja venitused.

Kuigi teadlased on seisukohal, et kasvufaktoritel on paranemises teatud roll, pole täpselt selge, kuidas trombotsüüdirikas plasma paranemisele kaasa aitab. See ei toimi igaühe korral, kuid need inimesed, kellel see mõjub, paranevad tavaliselt mõne nädala jooksul.
Inimestel, kellel valu pärast ravi trombotsüüdirikka plasmaga väheneb, on tulemused tavaliselt püsivad. Kuid mõned võivad siiski vajada järelravi, kui valu taastub.

Põlveravi valgurikka plasma või trombotsüüdirikka plasmaga?
Mõnedes artiklites, mis kirjeldavad trombotsüüdirikast plasmat, räägitakse valgurikkast plasmast. See võib tekitada segadust, kuid need kaks väljendit tähendavad põhimõtteliselt üht ja sama.
Nii vereliistakud kui plasma sisaldavad ohtralt valke. Need valgud sisaldavad kasvufaktoreid ja arvukalt teisi ühendeid, mis võivad paranemist soodustada. Seega on mõlemad mõisted aktsepteeritavad.

Kas põlveravi trombotsüüdirikka plasmaga toimib?
Kuigi trombotsüüdirikka plasma süstid on suhteliselt uus ravimeetod, on eeluuringute põhjal alust arvata, et need võivad põlvevalu vastu väga tõhusalt toimida.
Ühes 2009. aasta uuringus vaadeldi trombotsüüdirikka plasma süstide mõju 100 inimesel, kellel olid põlvedes degeneratiivsed kõhrekahjustused. Pärast ravi paranes patsientide valu 6 kuu jooksul märkimisväärselt.

12 kuu möödudes olid patsiendid hakanud uuesti valu tundma. Seetõttu võib arvata, et mõned trombotsüüdirikka plasma süstide saajad võivad vajada järelravi.
2012. aasta uuringus, milles osales 120 patsienti erineva raskusastmega põlve osteoartriidiga, võrreldi trombotsüüdirikka plasma süste hüaluroonhappe süstidega. Patsientidel, kes said trombotsüüdirikka plasma süste, oli valu paranemine ja toime taastumine tõhusam.
2013. aasta uuringus vaadeldi 78 patsienti, kellel oli osteoartriit mõlemas põlves. Võrreldes rühmaga, kes said platseebosüste, vähenes trombotsüüdirikka plasma süste saanud patsientidel valu märkimisväärselt.

Enamikul inimestel ilmnesid tulemused mõne nädala jooksul ning valu vähenenemine jäi kestma kogu 6 uuringukuu vältel. Kuid pärast 6 kuu möödumist oli enamus neist hakanud uuesti valu tundma.

Teistes uuringutes on leitud, et trombotsüüdirikas plasma võib ravida tõhusalt vigastusi ka muudes keha piirkondades. Nii näiteks täheldati ühes 2006. aasta uuringus 60-protsendilist küünarnuki tendinoosi paranemist inimestel, kes said trombotsüüdirikka plasma süste.
Enamikus uuringutes on täheldatud üksnes vähe (kui üldse) kõrvalmõjusid, mis lubab eeldada, et trombotsüüdirikas plasma on ohutu ja vähem invasiivne alternatiiv põlveoperatsioonile. Kuna süstides kasutatakse inimese enda verd, on allergilise või muu negatiivse reaktsiooni teke vähem tõenäoline kui muude süstide korral.

Mida oodata ravi ajal ja järel
Ravi alguses võtab arst veenist verd, tavaliselt käsivarrest. Veri eraldatakse osadeks, et valmistada trombotsüüdirikas plasma, mille arst süstib otse ravi vajavasse piirkonda.
Mõnikord on selle protsessi jaoks tarvis kasutada ultraheliseadet. Ultrahelipildi abil leiab arst õige süstimiskoha üles. Ultraheli ei tekita valu. Selle protseduuri ajal kannab arst või assistent nahale geeli ning asetab ultraheliseadme süstimispiirkonnale.

Mõned inimesed muretsevad valu pärast. Vere võtmine on tavaliselt üksnes pisut valulik, kiire ja terava torkeaistinguga. Mõnedel inimestel tekib vere võtmise ajal peapööritus.
Süst ise võib veidi valu põhjustada, olenevalt liigese tundlikkusest ja süstimispunkti täpsest asukohast. Lõdvestumine ja sügavalt hingamine võib aidata valutunnet vähendada. Süstimiseks kulub ainult 1-2 minutit. Pärast süsti võib süstimispunkt olla hell, kuid mitte valus. Mõnedel inimestel võib süstimispaika tekkida verevalum või tilluke arm.

Süstimisele järgnevatel nädalatel võib allpool loetletud soovituste järgimine ravi toimimise tõenäosust suurendada:
" Vältige pingutust nõudvat füüsilist tegevust, eriti liigutusi, mis koormavad põlveliigest.
" Ärge kasutage põletikuvastaseid ravimeid, nagu näiteks aspiriini ja ibuprofeeni. Need ravimid võivad ravi häirida. Inimesed, kes vajavad valuvaigisteid, võivad konsulteerida arstiga, et leida teisi valikuvariante.
" Kandke esimestel nädalatel lahast, et liigest stabiliseerida. Mõnikord soovitatakse kasutada karke, et vältida põlve liigset koormust.
" Kasutage külma kompressi, et alandada paistetust ja vähendada valu. Mõned inimesed on abi saanud vaheldumisi sooja ja külma kompressi kasutamisest.
" Tõstke liiges ööseks kõrgemale, asetades magamise ajaks põlve (või vastava liigese) alla paar patja.
" Järgige kõiki arstilt saadud juhiseid.

Inimesed peaksid kohe arsti poole pöörduma, kui tekib tugev paistetus või valu suureneb, samuti ravijärgse muu vigastuse (näiteks kukkumise) korral.
Pärast ravi võib füsioteraapia aidata liigese liikumisvõimet taastada, vähendada edasiste vigastuste riski ning vältida seisundi halvenemist.
Enamik inimesi alustab füsioteraapiat 1-2 kuud pärast ravi. Iga patsient, kes saab trombotsüüdirikka plasma süste, peaks küsima süstide teostajalt füsioteraapiat puudutavaid soovitusi ja vastava raviarsti juurde suunamise võimalust.

Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.