Munasarjavähk on hiiliv ja armutu

Munsarjavähi juhtudest leitakse rutiinses naistearsti kontrollis siiksi vähesed, enamik haigeid jõuab ravile juba kaugele arenenud haigusega.
Munsarjavähi juhtudest leitakse rutiinses naistearsti kontrollis siiksi vähesed,...

Vastab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurgiakliiniku naistehaiguste keskuse onkoloog-ülemarst ja keskuse juhataja Kersti Kukk.

Kuidas munasarjavähk kõige sagemini diagnoositakse – kas pigem naistearsti rutiinse kontrolli käigus või ikkagi on rohkem neid juhtumeid, kus naine tuleb konkreetselt vähile viitavate kaebustega? Sõeluuringut selle vähivormi puhul vist ei ole paistmas?

Ideaalis leitakse algav haigus rutiinses günekoloogilises kontrollis, kuid paraku on reaalsus see, et umbes 80% tulevad juba kaugelelevinud haigusega ja sümptoomidega… Sõeluuringut ei ole ning parim soovitus on kord aastas külastada oma günekoloogi.

Millised on Eestis munasarjavähi võimalused Euroopas ja eraldi Eestis? Milline Teie kogemus on arstina - saavad meie patsiendid parima võimaliku ravi ja kas alates diagnoosimisest ka võimalikult kiiresti?

Diagnostika ja ravi võimalused on suhteliselt head, oluline, et patsient võimalikult kiiresti vähikeskusesse saaks suunatud.

Teatud piirangutega saame teha ülikallist bioloogilist ravi bevatsisumaabiga ja nüüd on võimalus geenmutatsiooniga patsientidele pakkuda ka PARP-inhibiitorit, sest tootjafirma on pakkunud võimaluse, et ravi algab neil firma kulul ja kui on efektiivne, siis edaspidi võtab haigekassa ravi eest tasumise üle.

Kemoterapeutikumidest on kõik olulisemad kättesaadavad. Loogiline, et me ei saa end võrrelda Euroopa ja Ameerika tunnustatud vähikeskustega, kus kliiniliste uuringute käigus on patsientidel võimalus vastavate protokollide raames saada kõige uusimaid ravimeid ja nende kombinatsioone, mis alati ei pruugi end ka õigustada.

Milline munasarjavähi ravi on? On see reeglina radikaalne või ei pruugi olla?

Radikaalne saab olla vaid algava munasarja vähk. Levinud haiguse puhul on eesmärk see krooniline haigus remissiooni viia ja võimalikult pikaks ajaks.

Räägitud on rasestumisvastaste pillide tarvitamise ja munasarjavähi tekkimise seosest. Kui suur see seos viimaste meditsiiniliste teadmiste põhjal on?

On teooria, et ovulatsiooni pärssimine aitab vähendada munasarjavähi riski. Vettpidavaid uuringuid ei ole. Haigus ise on oma bioloogialt nii mitmenäoline, et ka tema tekkemehhanismid tüübiti ei ole sugugi veel selged.

Kui palju on praeguseks teada munasarjavähi tekkimise põhjustest – on need pigem keskkonnaga seotud, geneetilised või on muud põhjused?

Geneetilist vähki on ümmarguselt kümme protsenti, ülejäänud on sporaadiline vähk.

On meil Eesti olemas mingi võimalus lasta end geneetiliselt testida, kas on tavapärasest suurem munasarjavähi tekkimise tõenäosus? Võimaldaks selle fakti teadasaamine ka mingit ennetavat tegevust, et vähk ei kujuneks, kuigi soostumus on?

Geneetikud võtavad patsiente vastu ja uuringuid tehakse. Nõutav on saatekiri spetsialistilt. Analüüsid on suhteliselt kallid ja peab olema näidustus nende tegemiseks.

Kui on peres mitmed lähisugulased kas rinna või munasarjavähiga, siis täna saadame haigestunu geneetikule ja kui temal leitakse mutatsioon geenitestis, siis pakutakse testimist ka lähisugulastele.

Lihtsalt huvi pärast testi teha – seda ei ole kindlasti vaja ja seda haigekassa ka ei kompenseeri.

Kui palju Eestis viimastel andmetel aastas munasarjavähki diagnoositakse? 

Haigestumusnumber on läbi aastate stabiilne 160–180 uue juhu piires aastas. Mingit erilist läbimurret me näinud ei ole. Võib-olla, et pisut on paranenud varase avastamise protsent, kuid eks seda näitab statistika mõne aasta pärast, võib olla väga-väga subjektiivne tunne.

Soovitada jääb ikka regulaarne günekoloogiline kontroll ja kui haigus leitakse, või on kahtlus sellele, siis ravi vähikeskuses.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.