Leedu püüab e-retseptiga Eesti taset

Paberretsept jääb Euroopas üha enam eilsesse päeva.
Paberretsept jääb Euroopas üha enam eilsesse päeva.

Viimase 12 kuu jooksul on Leedus digitaalselt välja antud retseptide protsent tõusnud 1-lt 32-le.

Tarkvaraarendusettevõtte Nortal digitaalse tervishoiu meeskonna juht Andrius Šimėnas kirjutab firma blogis, et Nortali abiga on Leedul õnnestunud sarnaselt Eestiga minna paberkandjal olevatelt ravimiretseptidelt üle e- retseptidele.

Nüüd, kus 32% retseptidest on digitaalsed, on Leedu riigil soov saavutada eesmärk, mis Eestil tänaseks käes - digiretseptide osakaal võiks olla 99% kõigist ravimiretseptidest.

Paberivaba süsteem võimaldab patsientidel saada retseptiga määratud ravimid kätte, mis tahes apteegis, tuleb vaid tõendada oma isik. Lisaks selgele mugavusele (võrreldes paberretseptiga) säästab e-lahendus kahel viisil ka patsientide raha. Esiteks pakutakse patsiendile alati võimalust osta odavaim ravim, sest retseptid on toimeaine- mitte kaubamärgipõhised. Teiseks arvutatakse kindlustushüvitised ja omaosalus süsteemis automaatselt. Nii kaob patsientidel vajadus tõendada abikõlblikkust või kanda kaasas täiendavaid dokumente.

„Üks suurimaid digiretsepti eeliseid, mida oleme näinud, eriti Eestis, on see, et krooniliste haigustega patsiendid ei pea enam retsepti pikendamiseks arsti külastama,“ toob  Andrius Šimėnas välja. Selle asemel, et broneerida visiidiaeg, minna kliinikusse või kabinetti kohale ja oodata järjekorras ühe paberitüki saamiseks, võib patsient telefoni, e-posti või Skype’i teel oma arstiga suhelda. Uus retsept on mõne hiireklõpsu kaugusel.

Leedus on hinnanguliselt 25 protsenti kõigist esmatasandi arstikülastustest ainuüksi retsepti pikendamisega seotud. Seega on ka arstide ja haiglate jaoks digiretsepti rakendamisest tohutu kasu.

Eestis loodi digiretsepti juurde funktsioon, mis hoiatab retsepti kirjutavat arsti ravimi võimalike koostoimete juba välja kirjutatud ravimitega. Kui retsept väljastatakse, on arstil võimalus kontrollida, kas patsient on ravimi ka tegelikult välja ostnud.

Ka apteekrid on e-retsepti suhtes entusiastlikud, sest saavad kliente teenindada senisest palju kiiremini – enam ei ole vaja andmeid sisestada ega dešifreerida kehvasti loetavaid paberretsepte.

Ja tänu e-retseptidele on nii Leedu kui ka Eesti regulatiivsetel organisatsioonidel praegu elanike retseptiravimite tarbimisest hea ülevaade - milliseid ravimeid välja kirjutatakse ja millistes kogustes ning milline on nende retseptide protsent, mis jäävad välja ostmata.

Täismahus loe artiklit Andrius Šimėnase blogist ja Leedu tervishoiu digiloo loomisest saab lähemalt lugeda SIIT.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.