Eraravikindlustus teatud põhjustel järjest nõutavam

Vesivõimlemine kui üks taastusravi liik on ka eraravikindlustuses nõutud teenus.
Vesivõimlemine kui üks taastusravi liik on ka eraravikindlustuses nõutud teenus.

Inimesed eelistavad hinna tõttu eraravikindlustus haigekassa vabatahtlikule kindlustusele, mis samas annab neile väiksemad võimalused enda ravimiseks. Vaatame lähemalt.

Eesti pakub ainsana eratervisekindlustus ERGO kindlustusselts. Väljatöötatud paketid on mõeldud nii välismaalastele kui ka Eesti elanikele, samuti on võimalik valida rohkem või vähem teenuseid sisaldavaid pakette. Aastamaksed algavad olenevalt inimese vanusest paarisajast eurost ja võivad olla üle tuhande euro.

ERGO elu- ja tervisekindlustuse arendusjuhi Dekla Uusma sõnul teevad eraisikud üha enam ravikindlustuse lepinguid: uute lepingute arv on aastaga kasvanud 19%.  ERGO portfellis on ka mitusada ettevõtet, kes pakuvad oma töötajatele eraravikindlustuse võimalust. “Tegemist on peamiselt välismaiste juurtega ettevõtetega, kelle jaoks on töötajate tervise eest hoolitsemine elementaarne motivatsioonipaketi osa. Viimasel paaril aastal on üha enam eraravikindlustuse kasuks otsustanud ka väikesed, kuni kümne töötajaga Eesti ettevõtted,” selgitas Uusma.

Ta lisas, et eraravikindlustus tagab pääsu eriarstile üldjuhul viie tööpäeva jooksul ning aitab katta haiguste ennetamise, taastusravi ja hambaraviga seonduvad kulud. “Peamine eesmärk on aga töötajate haiguspäevade arvu vähendamine,” lisab Uusma.

Samas ei saa ERGO kindlustusega vabalt igasse kliinikusse sisse astuda, vaid peab piirduma kümnekonna koostööpartneriga, kelle seas on küll nii PERH kui ka kliinikum.

Vajalik elamisloa taotlemiseks

Kõige suurem osa ERGO eraravikindlustatutest on mitteresidendid, kellele on ravikindlustust vaja elamisloa taotlemiseks. “Eraravikindlustus on neile soodsam haigekassa poolt pakutavast paketist,” märkis Uusma.  Teiseks suuremaks grupiks on eestlased, kes hindavad ilma saatekirjata kiiret eriarsti juurde pääsemist ning kes on täienduseks riiklikule ravikindlustusele eraravikindlustuse sõlminud. “Näiteks võib taastusravile pääsemise järjekord ulatuda 8 kuuni, tasulisele vastuvõtule pääseb loetud päevade jooksul. Kui on soov konkreetse arsti juurde pääseda, siis võib ka veidi kauem minna,” jätkas ta.    Kolmas suurem grupp on Uusma sõnul lähiriikides töötavad eestlased, kes soovivad emakeelset arstiabi ning on ravimiseks valmis Eestisse sõitma.  Palju on ERGO klientide hulgas väikeettevõtjaid ja FIEsid, kes ajutiselt eelistavad haigekassa asemel eraravikindlustust. “Näiteks kui suvel marju korjav või laatadel käsitööd müüv FIE saab hooajal piisavalt tasu, et ka riiklikku ravikindlustuse kaitset saada, siis hooaja väliselt, kui näiteks tegevus on peatatud, on sageli soodsam maksta eraravikindlustust," lausus Uusma. 

Pikemat perioodi vaadates torkab silma, et märkimisväärselt on kasvanud ravikindlustuse kahjud. “Mõnel kuul on kasv ulatunud ka üle 50%. See tuleneb suurenenud klientide arvust ning huvist sõlmida kiireks arstile pääsuks täienduseks riiklikule ravikindlustusele ka eraravikindlustus,” lisas ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts

Haigekassa kindlustust kõik ei saa

Haigekassa vabatahtliku kindlustuse tingimused ei lubagi igaühele seda sõlmida. See kindlustus on ka rahaliselt kallim: kuumakse149 eurot, kvartalimakse 447 eurot ja aastamakse 1788 eurot ja inimese vanusest see ei sõltu. Kindlustus jõustub alles kuu pärast lepingu sõlmimist, mitte kohe. Samas korvab see kõik võimalikud kulud, v.a töövõimetushüvitis. Tänavu septembri lõpu seisuga on vabatahtliku lepingu sõlminud 543 inimest. „Tavaliselt sõlmivad lepingu need, kellel mingil põhjusel muul alusel kindlustust ei teki,“ lisas haigekassa esindaja Liis Hinsberg.

Haigekassa vabatahtliku ravikindlustuslepingu saab sõlmida:

  • Eesti alaline elanik ja Eestis tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel elav isik, kes on lepingu sõlmimisele eelneval kahel aastal olnud vähemalt kaksteist kuud kindlustatud;
  • kindlustatud isik on enda eest maksnud või tema eest on makstud sotsiaalmaksu lepingu sõlmimisele eelneval kalendriaastal vähemalt kaheteistkümnekordselt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna - töö-või ametilepingu alusel, võlaõiguslikulepingu alusel, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorganiliikme lepingu alusel, FIEna või FIE abikaasana,
  • Maksu- ja Tolliametis registreeritud notar, vandetõlk ja kohtutäitur.
  • Isiku aasta töötasu peaks olema seejuures vähemalt 4680 eurot ja tasutud sotsiaalmaks sellelt 1544,40 eurot.
  • välisriigist pensioni saavad inimesed, kui välislepingutega ei ole ette nähtud teisiti. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.