Kaugjälgimise kasu tervisele kogub tuure

Soomes laieneb epilepsia- ja vähihaigete kodune jälgimine nutiseadmete abil, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset.

Haigete jälgimine start up nutiseadmete abil  on pakkunud esimese positiivseid tulemusi Soome suuremas haiglaravipiirkonnas Husis. Hus asutas start upiga koos rinnavähihaigete jälgimiseks seadme Noona. BrainCare elektrooniline epilepsiahaige päevik loodi koos Taysiga. Viimane tähendab süstemaatilist töövahendit rasket epilepsiat põdevate inimeste kodus. Taoline lahendus on ajalehe kinnitusel maailmas ainulaadne. Esmalt tehti aasta tagasi Taysis täiskasvanud haigetega pilootprojekt ja seejärel on jälgimisseade tavakasutusse võetud. Samas teaduslikke uuringuid tulemuste kohta pole veel tehtud. Arst näeb samas varasemast lihtsamalt, kuidas ravi on kooskõlas epilepsiahoogude esinemisega, selgitas Taysi professor, neuroloogia ülemarst Jukka Peltola.

Tema sõnul läks paberil peetavatele hoopäevikutele arsti vastuvõtul varem tohutult aega ja pealegi olid tulemused pisut ebatäpsed. Nutitelefonis töötav seade motiveeris vähemalt osasid patsiente ka oma epilepsiahooge täpsemalt kirja panema. "Oli haigeid, kellel arvasime olevat vaid mõned hood kuus, kuid neid oli 30," rääkis Jukka-Pekka Pirhonen, BrainCare tehnoloogiajuht. BrainCare järgmine tootearenduseesmärk on epilepsiahoogude jälgimine reaalajas, mis tähendab naha alla asetatavat implataati. Lähikuudel soovitakse esimene taoline naha alla siirata. 

Rinnavähihaigete järelhoolduse kaugjälgimissüsteemil Noona on samuti huvitavad ajad, jätkab Mediuudiset.

Patsientide seas tehtud suur uuring on analüüsijärgus. Järgmisel suvel saadetakse Ascosse tulemused selle kohta, kas patsiendid eelistavad nõustamistelefoni või Noonat - ja kuidas need vahendid mõjutavad patsientide elustiili, rahulolu, häirete hulka ja ravikulusid. Noonale on Husis palju panustatud juba ka ilma uuringuteta. Kevadel selle kasutust laiendati rinnavähihaigete ravile. "Nüüd oleme liikumas soolevähi ja uroloogiliste vähkide suunas. Järgmine samm on kiiritusraviga kaasnevate vaevuste jälgimine," rääkis hyksi vähikeskuse tegevjuht Johanna Mattson.

Noona on võimalik abivahend ka rinnavähilõikuse järgseks jälgimiseks. Noonal on kandev roll ka Husi koordineeritud suures ELi projektis nimega Bouncessa, kus otsitakse vahendeid toetada rinnavähihaigeid tava- ja tööellu naasmisel. Näiteks on üks Noona lisarakendus psühholoogiline toe programm, mida tehakse koos Hyksi psühhiaatriahaiglaga. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.