EMO koormus on probleem üle Euroopa

Euroopa Komisjon on andnud viis soovitust liikmesriikidele, kuidas tervishoiusüsteemi senisest efektiivsemaks, kättesaadavamaks ja säilenõtkemaks muuta.

„Sotsiaalse ebavõrdsuse ja puuduliku sotsiaalkaitse nõiaring tuleb Euroopas lõpetada,“ rõhutas Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis Euroopa Parlamendis 23. novembril, kui rääkis tervisealastest väljakutsetest Euroopa Liidus.

Ta nentis, et veel aastaid peale finantskriisi kannatavad paljud EL-i kodanikud sotsiaalse ebaõigluse, sotsiaalse ebavõrdsuse ja puuduliku sotsiaalkaitse tõttu.

Tugev esmatasand

ELi 28 riigi terviseprofiilist ja nende juurde kuuluvast vastvalminud raportist kõneldes märkis Andriukaitis, et üks olulisi teemasid, millega riigid silmitsi seisavad täna, on juurdepääs tervishoiuteenustele.

"Esmatasandi meditsiini kaudu on võimalik pakkuda kättesaadavat ja taskukohast tervishoiuteenust, saada seda õige ajal ja õiges kohas, ent ikkagi läheb 27% EL-i patsientidest otse EMOsse oma terviseküsimustega, sest esmatasandi meditsiin ei ole olnud kättesaadav neile,“ rääkis Andriukaitis ja lisas, et järelikult ei ole esmatasandi arstiabi piisav.

14 ELi riiki nõuavad perearsti saatekirja olemasolu eriarsti juurde pöördumiseks. Üheksal riigil on rahalised stiimulid saatekirjadele.

Tervuseedendamine ja ennetus

Euroopa Komisjoni hinnangul sillutavad tervise edendamine ja haiguste ennetamine teed efektiivsema ja tõhusama tervishoiusüsteemi suunas.

Andriukaitis märkis, et tervishoid vajab seniste mõttemallide muutust ja liikmesriikidel tuleb oma tervisepoliitika üle vaadata. „Poliitikategijate esmane eesmärk peaks tervishoius olema ennetus,“ rõhutas ta. „Praegu kulub ELis ennetusele keskmisel 3% tervishoiueelarvest, samas mittenakkushaigustele kulub 80% eelarvest. Me oleme ennetamisest kaugel,“ sõnas volinik.

Andriukaitis tõi näiteks, et EL-is on täna üks viiest 15aastasest ülekaaluline või rasvunud ja Euroopa on alkoholitarbimiselt kogu maailma võrdluses suurim. „Alkohol, tubakas ja ülekaal on valdkonnad, kus hea ennetustööga annaks Euroopas kokku hoida miljoneid eurosid raviraha,“ lisas ta.

Ka tuuakse mainitud raportis ebavõrdsust tervishoiuteenuste kasutamisel lähtuvalt sissetulekust ja haridusest. Nii näiteks on vaid 26% väiksema sissetulekuga elanikest regulaarselt füüsiliselt aktiivsed, kõrgema sissetulekuga kodanike hulgas on see 39%. 

Samamoodi on näiteks ka rinnavähiuuringutega – selle on hiljuti läbinud 66,3% väikese haridustasemega elanikest ja 72,5% kõrgelt haritud elanikest.

Tervishoiuteenuste integreeritus

Integreeritult tervisega tegelemine koondab seni veel killustunud tervishoiusüsteemi patsiendi kasuks. Raportis rõhutatakse, et krooniliste haiguste ja multimorbiidsuse suurenev koormus nõuab tervishoiuteenuste keerukuse ja killustatuse käsitlemist.

Tööjõumurede lahendmine

Euroopa Liidus on praegu umbes 18 miljonit tervishoiuspetsialisti, 1/3 neist on üle 50aastased. 

Aastaks 2025 on volinik Andriukaitise sõnul vaja üle liidu juurde luua 1,8 miljonit ametikohta: arste, õdesid, farmatseute, parameedikuid jne. „Meil läheb tarvis rohkem tööjõudu selles sektoris,“ rõhutas ta. „Meil on tarvis tervishoiuspetsialiste, kes on valmis vastama sellistele uutele arengutele nagu vananev ühiskond ja multimorbiidsus.“

Ka tuleb voliniku sõnul tagada tervishoiutöötajate piisav pealekasv – tagada nende erialane baasharidus ja hiljem erialased täiendusvõimalused. Vähem tähtis pole tema sõnul seegi, et valdkond oleks tööturul atraktiivne. „See paneb meid vaatama asja pikas plaanis ja mõtlema sellele ka piiriüleselt,“ lisas ta.

EL28 terviseprofiilidest ja aruannetest selgub ka, et riikidel tuleks kasutusele võtta senisest paremad patsiendikesksed terviseandmed, mis aitaksid kujundada poliitikat ja praktikat. 

Pärast seda, kui aruandeid on tutvustatud ELi liikmesriikide terviseministritele, saavad riikide tervishoiuasutused arutada neid veel koos OECD ja Euroopa Tervishoiusüsteemide ja Tervishoiupoliitika Vaatluskeskuse ekspertidega.

Alates 2018. aasta algusest võib alata vabatahtliku vahetuse projekt, mis aitab ministritel põhiprobleeme paremini mõista ning töötada nende lahendamiseks välja asjakohaseid poliitilisi meetmeid.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.