Tööjõu vähenemine võib raviteenuste osutamise ohtu seada

Foto on illustreeriv.
Foto on illustreeriv.

Tervishoiutöötajate vananemise, ebapiisavate koolitusmahtude ja rände tõttu on Eestis tekkinud tervishoiutöötajate puudus, sedastab Euroopa Komisjon hiljutisele raportile tuginedes.

Alates 2009. aastast on Eestis töötavate arstide arv 1000 elaniku kohta olnud väiksem ELi keskmisest, kuigi viimasel ajal on see arv hakanud taas suurenema.

Õdede puudus on olnud pikaajalisem probleem: õdede arv 1000 elaniku kohta on olnud püsivalt ELi keskmisest väiksem (vaata lisatud graafikut!). Seda peetakse oluliseks takistuseks aktiivraviteenuste osutamisel. Üha vähem saab tervishoiutöötajate puudust selgitada tööjõu rändega, mis on õigupoolest hakanud vähenema. Seda kajastab välismaal töötamiseks väljastatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamise tõendite arvu vähenemine.

Kuigi meditsiinikoolidesse vastuvõtt on suurenenud, tuleb eriti õenduses suurendada koolitusvõimekust veelgi, rõhutatakse komisjoni dokumendis.

Pärast aastatepikkusi läbirääkimisi kesksete sidusrühmade vahel sai 2016. aasta novembris valmis kava suurendada õdede õppekohtade arvu 400lt 2016. aastal 517ni 2020. aastal. Uute lõpetajate tööturule jõudmisel vajavad ka teenuseosutajad lisarahastust oma tööjõu suurendamiseks. 

Viimaste andmete kohaselt (2015) on praktiseerivaid õdesid Euroopa Liidus keskmiselt 1 000 elaniku kohta 8,4 ja arste 3,6. Tervise Arengu Instituudi andmetel oli Eestis 2015. aastal 1000 elaniku kohta oli meil 2015. aastal kolm arsti ja kuus õe täidetud ametikohta.

Eestis töötas 2015. a novembris 23 086 tervishoiutöötajat. Euroopa Liidus töötab praegu ühtekokku u 18 miljonit tervishoiutöötajat ja vajadus nende järele lähiaastatel aina kasvab.

Komisjoni soovitused

Eksperdid leiavad Eestit puudutavas raportis, et meditsiinihariduses võiks üle minna kitsamalt haiguspõhiselt spetsialiseerumiselt üldisemat laadi oskuste õpetamisele või edendada uute oskuste omandamiseks pidevõpet. Vaja on koolitada ka tugispetsialiste, näiteks toitumisnõustajaid ja dietolooge, kes saaksid aidata üha suureneva rahvastiku rasvumise probleemi lahendamisel.

Tervisesüsteemis tööjõu tagamiseks, tuleb tegelda tööjõu pakkumise ja tööalaste oskustega ning kujundada stiimulid, mis toetaksid süsteemi eesmärke, esmajärjekorras perearstidele.

Galerii

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.