Mobiilne nahakabinet viib abi maakondadesse

Nahakasvajate ennetamisel on oluline mõista, millega on tegu ja kas see nõuab kiiret sekkumist, rääkis TÜ Kliinikumi nahakliiniku dermatoveneroloog Külli Paasik.

 “Meie, nahaarstid, oleme otsijad. Mida rohkem otsime, seda rohkem leiame,” märkis Paasik. “Eesmärk on avastada võimalikult varakult nahakasvajaid, eelkõige melanoomi.”
Nahakasvajate ennetamise osas on nahaarsti spetsiifika eriline. “Ennetamiseks peame teadma, milline pilt naha peal välja näeb – seega toon kõigepealt natuke klassifikatsiooni oma teemasse,” jätkas Paasik.

Sünnimärkide klassifikatsioon aitab luua süsteemi, et leida pahaloomulised protsessid ja aitab otsustada, millega on kiire ja mida jätta jälgimisele.

Keda peab eriti uurima?
Põhjalikult tuleb Paasiku sõnul uurida heleda nahatüübiga inimesi, samuti neid, kes külastavad solaariume, viibivad palju päikese käes, kelle perekonnas on esinenud melanoomi või düstplastilist neevust. Nahaarst alustab igapäevases töös sünnimärkide uurimist dermatoskoobiga. Põhjalikuks uurimiseks on keskustes olemas ka spetsiaalne digitaalne epiluminessentsmikroskoop, sellega on varustatud ka Vähiliidu mobiilne kabinet. Digitaalne epiluminessentsmikroskoop aitab kirjeldada neevuse morfoloogilisi omadusi. “Protsess on kiire ja valutu, sellega saame teha mikropilte, makropilte, hinnata parameetrite järgi objekte ja salvestada need andmed vastavas programmis,” kirjeldas Paasik. “Dermatoskoopia on eelkõige mõeldud naha pigmentmoodustiste vaatlemiseks ja melanoomi varases järgus avastamiseks,” ütles arst.

Nahavähi avastamise mobiilses kabinetis on arsti kõrval ka abiline ja õde. Käiakse sõidus kord nädalas. “Meie teekond on kulgenud väiksemates kohtades Lõuna-Eestis, Ida-Virumaal, nädala oleme olnud Saaremaal,” lisas Paasik.

Vaatamata oskustele ja abivahenditele, on ka nahaarstid vahel probleemide ees. “Dermatoskoobiga ei näe rakke, ei saa öelda, kas uuritavas nahamoodustistes on normaalsed või pahaloomulised rakud,” selgitas Paasik. Vahend ei ole mõeldud lõplikuks diagnoosiks, pigem aitab otsustada, keda saata edasi ja keda jätta jälgimisele. Diagnoosi kinnitab ikkagi vaid histoloogiline leid.

Kokkuvõtteks rõhutas Paasik, et tähtis on õigeaegne pöördumine perearsti või nahaarsti poole. Oluline on kahtlase sünnimärgi kirurgiline eemaldamine koos histoloogiaga.
“Kui sealt tuleb välja düsplastiline neevus, peab see patsient pikaks ajaks jääma nahaarsti jälgimisele,” lisas dermatoveneroloog.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.