Parlament mures fosfaatide mõju pärast rahvatervisele

Kebab.
Kebab.

Euroopa Parlament peab otsustama, kas vetostada Euroopa Komisjoni ettepanek lubada kebabites fosfaatide kasutamist või mitte.

Euroopa Parlamendi liikmed, kes muretsevad fosfaatide mõju pärast rahvatervisele, hääletavad täna, 12. detsembril Euroopa Komisjoni ettepanekut, mis lubaks kasutada kebabites fosforhapet ning di-, tri- ja polüfosfaate (E 338–452).

Parlamendi keskkonna, rahvatervise ja toiduohutuskomisjoni liikmed soovitasid nende lisaainete kasutamise blokeerida vähemalt kuni Euroopa toiduohutusameti uuringu tulemuste avaldamiseni. Kui parlament toetab toiduohutuskomisjoni seisukohta absoluutse häälteenamusega (376 häält), blokeeritakse Euroopa Komisjoni ettepanek.

ELi eeskirjad ei luba fosfaatide kasutamist lihatoodete valmistamisel, v.a eraldi nimekirja kantud erandjuhtudel. Erandi tegemisel arvestatakse kolme tingimusega: eksisteerib tehnoloogiline vajadus, puudub oht tervisele ning tarbijaid ei eksitata. Euroopa Komisjoni ettepanekuga lisataks "vertikaalsed külmutatud liha vardad" lubatud erandite nimekirja.

Taust

Parlamendiliikmed viitavad 2012. aasta teadusuuringule, mis näitas võimalikku seost fosfaatide kasutamise ja suurenenud veresoonkonnahaiguste riski vahel. Euroopa toiduohutusameti uuringu kohaselt ei saa sellist riski aga fosfaatlisaainetega seostada.

Veel üks 2013. aasta teadusuuring viitab aga seosele kõrge fosfaadisisaldusega dieetide ja suurenenud suremuse vahel Ameerika Ühendriikides.

Täiendus 14.12: Resolutsioon ei saavutanud parlamendis vastuvõtmiseks vajalikku häälteenamust.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.