Bakterid: Viimane takistus võitluses antibiootikum-resistentsusega

Teadlaste eesmärk on senisest veelgi paremini mõista Staphylococcus aureuse  “hingeelu”, et vähendada inimkonna üha suurenevat sõltuvust antibiootikumidest.
Teadlaste eesmärk on senisest veelgi paremini mõista Staphylococcus aureuse...

Ajal, mil me liigume üha lähemale viimase takistuse ületamisele bakteriaalsete nakkuste antibiootikumresistentsuse osas, on jäänud veel üks levinud bakteritüüp, mis tervishoius olulist peavalu tekitab.

Bakter Staphylococcus aureus (S. aureus) esineb kuni 60% inimestel ning põhjustab erinevaid haigusi, mis võivad oma raskusastmelt olla alates kergest kuni eluohtlikuni.

Kuigi S. aureus on paljude levinud nahahaiguste põhjuseks, võib bakter nakatada ka meie elutähtsaid organeid (nagu näiteks süda ja kopsud), liikudes edasi organism vereringe kaudu. See võib kaasa tuua surmaga lõppevaid haigusi, nagu näiteks sepsis, endokardiit ja nekrotiseeriv kopsupõletik. Kahjuks pole S. aureuse nakkuste vastu praegusel hetkel olemas vaktsiine.

Miks suudab S. aureus meid niivõrd tõhusalt erinevate haigustega nakatada? Hiljutises USA Montana Riikliku Ülikooli teadlaste poolt läbi viidud uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, võeti vaatluse alla rohkem kui 220 vastavateemalist uuringut.

Need annavad põhjaliku ülevaate S. aureuse märkimisväärsest jõust meie keha immuunsüsteemi vastu, mis kaitseb meid võõraste sissetungijate eest.

“Paljud bakterid sõltuvad teatud peamistest virulentsusfaktoritest, milleks on molekulid, mis muudavad bakterid tugevamaks, põhjustades haigusi. Meil on vaja kindlaks teha peamine virulentsusfaktor, mida kasutab S. aureus inimestel haiguste tekitamiseks,” ütleb Fermin Guerra, kes juhtis nimetatud uuringut. “Mõistmine, kuidas S. aureus nakkust tekitab, võimaldab välja töötada uusi meetodeid, et võidelda selle bakteri põhjustatud haigustega, neid leevendada ning vähendada sõltuvust antibiootikumidest,” lisab ta.

Neutrofiilid on teatud tüüpi immuunrakud, mis kaitsevad meid võõraste sissetungijate eest, nagu S. aureus. Nad moodustavad olulise osa organismi immuunkaitsesüsteemist ning on ühed esimestest reageerijatest bakteriaalse nakkuse piirkonnas.

Kui neutrofiilid kemotaksiseks nimetatud protsessi käigus nakatunud paika suunatakse, kaasavad nad teisi immuunsüsteemi abivahendeid, et sissetungija hävitada. Neutrofiilid võivad ühtlasi baktereid ise tappa, neid alla neelates ja seedides. Neutrofiilid suudavad enamiku bakteritest väga tõhusalt kõrvaldada, kuid kiuslik S. aureus on välja arendanud mitmed meetodid, mille abil end neutrofiilide eest kaitsta. “Neutrofiilide võime

S. aureus hävitada on nakkuse likvideerimiseks oluline, ent S. aureus on välja töötanud mehhanismid, mis aitavad tal neutrofiilide tapmismehhanisme tõrjuda,” selgitab Guerra.

Nutikas ja võitlusvalmis bakter

“Meie eesmärk oli otsida virulentsusfaktoreid, mida kasutab S. aureus neutrofiilide toime tõkestamiseks, aru saada, kuidas  S. aureus neutrofiilid ära tunneb, ning töötada välja uudsed ravimeetodid, mis võtaks sihikule S. aureuse võime n-ö näha ümbritsevat keskkonda ja tunnetada neutrofiile,” ütleb Guerra. Nimetatud uuringu peamisi tulemusi on kirjeldatud allpool.

S. aureusel on võime tunnetada lähenevaid neutrofiile, tuvastades meie kaitsjate toodetavaid molekule. Bakter eritab virulentsusfaktoreid, mis aeglustavad neutrofiilide liikumist, ning see annab
S. aureusele rohkem aega meie organismi nakatamiseks enne seda, kui neutrofiilid nakatunud piirkonda jõuavad.

Et suuta baktereid tõhusamalt tappa, läbivad neutrofiilid tugevdamisprotsessi, mida nimetatakse primeerimiseks. S. aureus võib lisaks eritada molekule, mis sellist tugevnemist takistavad, muutes nii neutrofiilid nõrgemaks. S. aureus on ühtlasi välja arendanud erinevad meetodid neutrofiilidega võitlemiseks, kui need on bakteri lähedusse jõudnud. 

Selleks, et end neutrofiilide eest kaitsta, moodustab S. aureus enda ümber füüsilise kapsli ning eritab lisaks molekule, mis ei lase neutrofiilidel bakterit tuvastada. Kui neutrofiilil ei õnnestu S. aureust alla neelata, tõrjub ellu jäänud bakter seedevalgud eemale ja väljastab molekulid, mis neid valke nõrgestavad, vähendades nii seediva toime mõju. Lisaks võib S. aureus eritada isegi toksiine, mis neutrofiile kahjustavad ja lõpuks tapavad.

Neutrofiilide üleküllus bakteriaalse nakkuse piirkonnas võib põhjustada pikaajalist põletikku, mis võib kaasa tuua veresoonte paksenemise ja autoimmuunsuse. S. aureus häirib immuunsüsteemi võimet piirata neutrofiilide arvu põletikulises paigas, põhjustades nakatunud piirkonnas kestvat põletikku.
Teadaolevalt rakendab S. aureus neutrofiilide tuvastamiseks, tõrjumiseks ja isegi ründamiseks mitmeid erinevaid taktikaid.

Täielikku arusaama veel ei ole

Kuigi uuring annab põhjaliku ülevaate mehhanismidest, mille abil S. aureus suudab immuunsüsteemi mõju vältida, rõhutavad teadlased, et selle käitumise täielikuks mõistmiseks on tarvis täiendavaid uuringuid. “Meil on ees veel pikk tee, et mõista täielikult mehhanisme, mida kasutab S. aureus, et suuta edukalt inimestel nakkusi põhjustada,” märgib Guerra.

Mille poolest on kodutekkesed  S. aureuse tüved ainulaadsed (võrreldes haiglatekkestega) tervetel inimestel nakkuste põhjustamisel? Kas me suudame töötada edukalt välja vaktsiine, mis oleks suunatud samaaegselt mitme virulentsusfaktori vastu?

“Me loodame, et käesolev ülevaade aitab planeerida tulevasi uuringuid, mis käsitleks antud uuringus kirjeldatud küsimusi. Samuti loodame, et saadud tulemused aitavad selgitada täpsemalt S. aureusega kaasnevat ohtu rahva tervisele, eriti olukorras, kus me oleme jõudmas antibiootilise kaitse viimasesse etappi nakkuste ravimisel,” lõpetab Guerra.

 

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.