Nooarstid sooviksid osakoormusega residentuuri

Resident ja juhendaja.
Resident ja juhendaja.

Paludes Eesti residentidel ja residentuuriõppe värsketel lõpetajatel kirjeldada üldistavalt õppe korraldust, on sage etteheide, et residentuur on Eestis jäik.

Jäikus on objektiivselt kinnitatav kõrvutades õppekorraldust World Federation for Medical Education standardiga, selgub Praxise analüüsist "Residentuur Eestis – kuidas edasi?".

Kõige kriitilisemaks arendusvajaduseks on võimaldada osakoormusega läbida residentuuri neil, kes seda vajavad.

Analüüsist selgub, et esmaste signaalide järgi plaanivad poliitikakujundajad rakendada paindlikkust mõneti jäigana. Teadaolevalt on kavas osakoormuse kasutamise sihtgrupp piiritleda väikelapsevanemate, doktorantide ja tervisekaoga inimestega. Kava järgi saab osakoormus olla vaid pool tavakoormusest ning seda saab kasutada kuni 11 kuu jooksul.

Nooarstide leiavad, et kuigi selline lahendus on oluline samm edasi, ei ole see residendikeskne. 

Muudatuste praktiline väärtus võiks kasvada, kui osakoormus oleks võimalik ka teistsuguses ulatuses (nt kolmveerand normaalkoormusest) ning selle lubatud maht ei oleks ajaliselt rangelt piiritletud.

Mõttekoht on ka see, kas sihtgrupid tuleks jäigalt piiritleda või jätta kaalutlusruumi ka puhkudeks, kus soovijad ei kuulu regulatsioonides otsesõnu nimetatud sihtrühmadesse.

Noorarstid võivad soovida osakoormust kasutada muudelgi põhjendatud juhtudel, näiteks doktorantuurivälises teadustöös osalemisel, mõne lähedase hooldamise kohustuse tekkimisel või suurenemisel, üldarstina töötamisel (ka välisriigis), meditsiinivaldkonna välistel enesetäiendamistel (nt juhtimiskoolitused, IKT-oskuste õppimine omal käel), aga ka näiteks elukohast eemal asuvates praktikabaasides tsüklite tegemisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.