Soome meditsiinimõjutajad reformisid EMO

Santeri Seppälä ja Katja Saukkonen
Santeri Seppälä ja Katja Saukkonen

Soomes arstide leht Mediuutiset valis aasta meditsiinimõjutajat juba seitsmeteistkümnes kord. Kõige olulisemaks osutus seekord EMO reform.

Soomes valitakse meditsiinimõjutajaid valdkonniti.

1. Sote-eestvedajad (tervishoiureformi eestvedajad)
Santeri Seppälä Essote EMO peaarst ja juht ning Katja Saukkonen Lõuna-Savo LAPE-agent.
Lõuna-Savo sotsiaal- ja tervishoiutöötajad on välja arendanud eri osapoolte koostöös uue multidistsiplinaarse erakorralise meditsiini süsteemi, mis võeti haiglates kasutusele sel aastal. Uue süsteemi kohaselt aitab patsienti vajadusel ka sotsiaaltöötaja. Nii on suudetud sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi koormavate patsientidega tegelda varasemast tõhusamalt.

2. Seaduse uudendaja
Hannu Hämäläinen – sotsiaalministeeriumi nõunik, kelle kanda on olnud keskne roll tervishoiureformi elluviimisel ja seadusloomes. Protsess on nõudnud talt oskust teha koostööd erinevate osapooltega. Uus seadus annab aluse ning raamid sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi toimimisele.

3. Rahvaterviseprobleemide lahendaja
Kirsi Pietiläinen – HUSi Ülekaalukeskuse peaarst ja Helsingi ülikooli metaboolse sündroomi professor. Ülekaalu uurija on arendanud rasvunud patsientidele veebipõhist dieedinõuandlat. Uus keskkond loob patsiendikeskseid digitaalseid võimalusi suurele rahvaterviseprobleemile, mille lahendamiseks tervishoiusüsteemil ressursse napib.

4. Tervishoiureformi oponent
Pertti Sakaranaho – Lääne-Põhja haiglapiirkonna üldarst on olnud aktiivne mõjutaja, kui kohalikud omavalitsused otsustasid sõlmida SOTE-koostöö Mehiläise kliinikuga. Enam kui miljardieurone leping ärritas sotsiaalministeeriumi ja kiirendas seadusemuudatust taoliste lepingute sõlmimise raskendamiseks.

5. Põhiteenuste edendaja
Marina Lindgren – haigekassa põhiteenuste osakonna juht, kes on kümme aastat arendanud põhiteenuseid – valmis on saanud digiretsept, patsiendiinfo andmebaas, tõendite edastamise süsteem.

6. Kuuma koha minister
Annika Saarikko – pereminister, kes liitus uue ministrina suvel tervishoiureformiga. Ta on hoidnud aktiivselt fookuses tervishoiureformi ellu viivate ametnike töö olulisust. Ta on suutnud kinnitada, et valitsus püsib koos vaatamata suurtele vaidlustele.

7. Ravimiarendaja
Jukka Westermarck – Turu ülikooli onkobioloogia professor. Toonud julgelt välja, meditsiiniteaduste rahastuse kärbete mõju. Juhib ka Soome ravimite arendamise keskust.

8. Tehiskõhunäärme looja
Lorenzo Sandini – Eksote sisehaiguste ja endokrinoloogia eriarst. Julge katsetaja, lööb kaasa laias tehnoloogiaettevõtetest ja akadeemilistest uurimisasutustest eraldiseisvas tehiskõhunäärme arendajate võrgustikus.

9. Valikuvabaduse katsetaja
Laura Vuorensola – Ülem-Savo sotepiirkonna valikuvabaduse pilootprojekti juht. Piirkond oli üks esimesi, kus hakati patsiendi valikuvabadust katsetama ja suudeti näidata, et see toimib ka väljaspool suuri linnu.

10. Kvaliteediregistri hääletoru
Lasse Lehtonen – HUSi üks peaarstidest ja Helsingi ülikooli tervishoiuõiguse professor. Arendab kvaliteediregistreid sel aastal loodud rahvusliku juhtrühma juhina. Aktiivne blogipidaja. Tegutseb ka Uudenmaa SOTE-lepingute eest vastutava hankejuhina.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.