80 lehekülge seaduseelnõud 10 minutiga

Resident Andres Lasn.
Resident Andres Lasn.

Perearst-resident Andres Lasn kirjeldab oma blogis, kuidas ta töötas 10 minutiga läbi 80 lehekülge seadusakti eelnõud.

Eesti Haigekassa kompenseerib ravikindlustatud isikutele kõige muu kõrvalt ka igasuguste erinevate meditsiiniseadmete, näiteks diabeedi korral kasutatavate glükomeetrite testribade ja lantsettide, soetamist. Kõik sellised meditsiiniseadmed on Sotsiaalministeeriumi poolt ilusasti loeteluna ritta pandud ning antud loetelu uuendatakse vastavalt vajadusele, näiteks kord aastas. See, kes meditsiiniseadmete loetelu Wordi kopeeriks, näeks et tegemist on umbes 80-leheküljelise sisu- ja arvutiheda kuiva dokumendiga.

06.12.17 saatis Sotsiaalministeerium Eesti Perearstide Seltsi juhatusele tagaside andmiseks 2018. aasta meditsiiniseadmete loetelu versiooni, tähtajaga 12.12.17 ehk teisisõnu, umbes nädal aega 80-leheküljelise dokumendi läbitöötamiseks (viimati, kui midagi nii mahukat sellise ajaraami sees läbi töötama pidin, oli ülikoolis enne patoloogilise anatoomia eksamit).

Hästi, tegelikult olukord nii hull ei olnud, sest tavaliselt käib iga seadusaktiga kaasas ka seletuskiri, mis peaks kõik muudatused võrreldes eelmise versiooniga välja tooma ja vajadusel ka pikemalt lahti seletama. Antud juhul tuli meditsiiniseadmete loetelu muutmisaktiga kaasa 23-leheküljeline seletuskiri, mis küll tähendas ligikaudu 4 korda vähem teksti, ent tagasiside andmist siiski olulisemalt lihtsamaks ei teinud, kuna sisse viidud muudatused olid teksti sees lihtsalt raskesti võrreldavad eelmiste aastate arvudega.

Antud probleemi optimaalseks lahendamiseks tuli aru saada, et läbi ei pea lugema tervet saadetud meditsiiniseadmete loetelu või sellega kaasa pandud seletuskirja, vaid automaatselt kõrvutama vana ja uut versiooni ning leidma erinevused mustris, mida lähemalt uurida.

Riigi teatajas saab seadusaktide redaktsioone omavahel side-by-side selleks ette nähtud lahendusega võrrelda, ent kuidas võrrelda aga juba kehtivat seadusakti uue versiooniga, mis ei ole riigi teatajasse veel jõudnud? Internetist googeldades leiab erinevaid kirjutiste omavaheliseks võrdlemiseks mõeldud veebisaite (textcomparediffchecker jpt), ent antud lahendused sobivad paremini pigem lühemate ja suhteliselt sarnaselt vormindatud tekstijuppide analüüsimiseks.

See, kes viskas korra väljatoodud meditsiiniseadmete loeteludele pilgu peale, võis taibata, et iga meditsiiniseadme taga on kirjas unikaalne kood?—?ülesande lahendamise võti.

Ülesande lahendamisel tuleb alati kaaluda erinevate lahenduskäikude rakendamiseks kuluvat ajalist ressurssi ehk teisisõnu?—?parim on lahendus, mis teeb väikseima pingutuse juures ära sama töö.

Kuidas Andres Lasn 80 lehekülge siiski 10 minutiga läbi töötas, vaata tema blogist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.