Kiirabi ei kutsuta infarkti korral piisavalt kiiresti

Äge müokardiinfarkti patsientide haiglaeelne viivitus esimese meditsiinilise kontaktini oli 2016. aastal rohkem kui pooltel juhtudel pikem kui 2 tundi. Seega püsib vajadus paremini teavitada inimesi müokardiinfarktile viitavatest sümptomitest ja kiirabi kiiresti kutsumise olulisusest.

Vereringeelundite haigused on Eestis, nagu kogu maailmas, aastaid juhtivaks surma põhjuseks. Suremus südame-veresoonkonnahaigustesse (sh müokardiinfarkti) on Eestis ligi kaks korda kõrgem võrreldes Euroopa keskmisega. Eesti on jätkuvalt Euroopas südame isheemiatõve suremuselt esikuuikus, selgub Müokardiinfarktiregistri värskest aruandest.

Südame isheemiatõve raskeimaks väljendusvormiks on äge müokardiinfarkt (ÄMI), mille ravi edukus sõltub suuresti patsiendi haiglasse jõudmise kiirusest ning võimalikult kiirest kaasaegsete ravimeetodite rakendamisest.

2016. aastal esinesid ÄMI patsientidest 64,3%-l haiglasse saabumisel tüüpilised (stenokardilised) kaebused. 13,1% ÄMI patsientidest saabus haiglasse raske ägeda südamepuudulikkuse kliiniliste tunnustega (Killip III-IV). Patsientide haiglaeelne viivitus esimese meditsiinilise kontaktini oli jätkuvalt rohkem kui pooltel juhtudel pikem kui 2 tundi. Seega püsib vajadus paremini teavitada inimesi müokardiinfarktile viitavatest sümptomitest ja sümptomite esinemise korral kiirabi kiiresti kutsumise olulisusest.

Jätkuvalt sai rohkem kui 90% ÄMI patsientidest haiglaperioodil raviks antiagregante ning antikoagulante. Beetablokaatoreid sai haiglaoerioodil 85,2%, AKEi+ARB-e 79,5% ja statiinravi 79,4% ÄMI patsientidest.

 

Müokardiinfarktiregister peaks liidestuma TISiga

Selekteeritud STEMI patsientidest (patsientidest, kellel ataki aeg on teada, haiglaeelne viivitus ei ületa 12 tundi ja kes pole üle toodud teisest haiglast, n=557, kokku 49,2% kõigist STEMI haigetest) 78,1%-l rakendati reperfusioonravi. Kahjuks (teadmata jääva ataki aja ja peaaegu kolmandiku patsientide ületoomiste tõttu piirkondlikesse haiglatesse) ei ole sarnaselt eelnevate aastatega rohkem kui pooltel 2016. aasta STEMI patsientidest võimalik hinnata adekvaatselt reperfusioonravi kiirust ja kvaliteeti.

„Näeme vajadust hoida ja võimalusel veelgi parandada teatistes esitatavate andmete kvaliteeti ning haiglate koostööd ja infovahetust (sh patsiendi ataki aja ja haiglaeelse viivituse kohase info vahetust),“ seisab aruandes. Sellele võiks oluliselt kaasa aidata seaduses ette nähtud, kuid senini (registrist sõltumata põhjustel) realiseerimata müokardiinfarktiregistri liidestumine tervise infosüsteemiga, mis võimaldaks kasutada ÄMI patsientide andmeid ka ravitöös ning sellega motiveeriks oluliselt ka sisestuste tegijaid suuremale täpsusele ja põhjalikkusele. Väga hea kiirabitöö korraldus ning elanikkonna parem teavitamine ÄMI sümptomite märkamiseks ja ataki korral kiiremaks abi kutsumiseks võiks abiks olla ÄMI patsiendi haiglaeelsete viivituste vähendamisele.

Ravisoovituste paranemisele on ruumi

Ravijuhiste valguses on jätkuvalt ruumi ÄMI patsientide ambulatoorsete ravisoovituste paranemisele. Haiglaperioodil suri 2016. aastal ÄMI patsientidest 11,6 %. Hospitaalse letaalsuse püsimist suhteliselt kõrgena, 2012. ja 2013. aastaga samal tasemel, võib seostada eelkõige alates 2013. aastast pisitasa toimuva NSTEMI patsientide arvu jätkuva suurenemisega ja igaaastaselt minimaalse, kuid jätkuva invasiivse ravi kasutamise vähenemisega.

Hospitaalsete mitteletaalsete ÄMI tüsistuste protsent oli ka 2016. aasta ÄMI patsientidel (sarnaselt eelneva nelja aastaga) tagasihoidlik. Keskmiselt viibis ÄMI patsient haiglas 9 päeva, hospitaliseerimise mediaan oli 7 päeva nagu kahel eelmisel aastal.

„Üldkokkuvõttes näitavad müokardiinfarktiregistri viie aasta andmed, et muutused Eesti ÄMI patsientide ravis ei ole enamike näitajate poolest ühe aasta lõikes väga suured, kuid viimase 3 aasta lõikes näeme siiski pigem negatiivse suunaga trendi väheneva kaasaegse ravi suunas ning see kajastub ka patsientide suremuses, mis püsib suhteliselt kõrgena võrreldes teiste EL liikmesriikidega, eelkõige Põhjamaadega, kelle hulka me tahaksime kuuluda,“ tehakse aruandes kokkuvõte.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.