Atoopiline dermatiit: koritikosteroididele on alternatiive

Allergia
Enim esines lastel positiivseid nõeltorketesti tulemusi munavalge suhtes, see...

Pediaatrilist atoopilist dermatiiti ravitakse enamasti kortikosteroididega, kuid on ka teisi ravimeid.

Paiksed kortikosteroidid on peamised vahendid atoopilise dermatiidi (AD) ravis. Need ravimid vähendavad põletikku ja sügelust eelkõige erinevate proinflammatoorsete geenide transkripteeriva toime pärssimise abil. Paikseid steroide tuleks rakendada ainult ägeda põletikuga piirkondades, ülejäänud nahal tuleks aga kasutada pehmema toimega vahendeid. Paiksed steroidid imenduvad märksa paremini läbi niiske naha, seetõttu on manustamiseks ideaalne aeg esimese 3 minuti jooksul pärast vannis või duši all käimist. Erinevate steroide sisaldavate paiksete ravimite hulka kuuluvad oklusiooni tugevnemise järjekorras loetletuna losjoonid, kreemid, geelid ja salvid.

Losjoonid sisaldavad vett ja võivad aurustuva toime tõttu kuivada, seetõttu kasutatakse neid peamiselt peanaha ja habeme piirkondades, kus kuivamine pole niivõrd problemaatiline. Alkoholi sisaldavad losjoonid võivad põhjustada kasutamisel kõrvetustunnet, eriti nahal, millel esineb lõhenenud või haavandilisi piirkondi. Losjoonid võivad sisaldada säilitus-, lahjendus- ja lõhnaaineid, mis võivad nahka ärritada.

Kreemide ja geelide eelised
Kreemid on üldjuhul hästi talutavad, kuid vähem niisutava toimega kui salvid. Kreemid on populaarsed, kuna need ei muuda töödeldud nahka rasvaseks, ning need on mugavamad kasutada kuuma ilmaga, sest nad põhjustavad higinäärmete vähesemat sulgumist kui salvid ja geelid. Sarnaselt losjoonidele võivad kreemid sisaldada säilitus-, lahjendus- ja lõhnaaineid, mis võivad nahka ärritada.

Geelid on väga oklusiivse toimega, kuid propüleenglükoolalus ärritab nahka ja soodustab kuivust. Seetõttu kasutatakse geele sarnaselt losjoonidele peamiselt peanaha ja habeme piirkondades, kus kuivamine pole niivõrd problemaatiline. Need on väga tõhusad atoopilise dermatiidiga esineva ägeda vesitsuse või vesikulaarsete kahjustuste ravimisel.

Salvid on paiksete steroidide vahenditest kõige niisutavama toimega, kuid nende oklusiivsust ei pruugi olla kerge taluda, kuna need häirivad higinäärmete toimimist, mille tagajärjel võib välja kujuneda higipeetuslik dermatiit, eriti soojas ja niiskes kliimas. Salvid on eelistatud vahendiks atoopilise dermatiidi paksenenud naastude korral.

Süsteemseid kortikosteroide on kasutatud raskekujulise kroonilise atoopilise dermatiidi korral, ent nende kasutamine lastel on olnud piiratud kroonilisest kasutamisest tingitud rohkete kõrvalmõjude tõttu, nagu näiteks kasvu pidurdumine ja immuunsupressioon.

Suukaudsed antihistamiinid on tõhusad süsteemsed sügelusvastased vahendid. Eelkõige on need kasulikud öösiti, sest sügelus tugevneb harilikult öisel ajal.
Tõrvapõhistel paiksetel preparaatidel on sügelus- ja põletikuvastane mõju. Need toimivad desinfitseerivate ja pinguldavate ainetena ning aitavad korrigeerida häirunud keratiinitaset, vähendades nii epidermaalsete rakkude vohamist ja derma infiltreerumist. Need on tõhusad abivahendid subakuutse, kroonilise ja naastulise atoopilise dermatiidi korral.

Uusim paiksete ravimite klass
Paiksed kaltsineuriini inhibiitorid (nt takroliimus, pimekroliimus) moodustavad kõige uuema atoopilise dermatiidi korral kasutatavate paiksete ravimite klassi. Need mittesteroidsed immunomodulaatorid vähendavad mediaatorite vabanemist või tsütokiinide ekspressiooni erinevates rakkudes, mille hulka kuuluvad Th1 abistajarakud, Th2 abistajarakud, nuumrakud, eosinofiilid, keratinotsüüdid ja Langerhansi rakud. Kaltsineuriini inhibiitorid võivad olla eriti kasulikud näo, kubeme või kaenlapiirkonna ravimiseks, kus eelistatakse mittesteroidseid ravimeetodeid. Pimekroliimuse ohutust imikutel ja teistel lastel on tõestatud, ning on jõutud järeldusele, et märgistuspiiranguid tuleks leevendada.

Mitmes uuringus on täheldatud kliiniliste tulemuste kiiret ja kestvat paranemist erineva raskusastmega atoopilise dermatiidiga lastel ja täiskasvanutel pärast nende ravimist paiksete kaltsineuriini inhibiitoritega.

Uuringud on näidanud paiksete kaltsineuriini inhibiitorite kasulikku toimet patsientidel, kes alluvad raskesti ravile paiksete kortikosteroididega. Kõige levinumaks kõrvalnähuks on lokaalne kõrvetustunne ravimi kasutamisel, kuid see sümptom väheneb tavaliselt pärast paari esimest kasutuspäeva.

Jaanuaris 2006 kinnitas USA Toidu- ja ravimiamet (FDA) hoiatuse, mis puudutas takroliimuse ja pimekroliimuse paikseid ravimeid. Hoiatuses rõhutati pikaajalist ohutust puudutavate andmete puudumist ja võimalikku seost pahaloomuliste kasvajatega. Põhjuslik seos nende ainete ja pahaloomuliste kasvajate tekke vahel pole siiski kinnitust leidnud. Pikaajaliste uuringute tulemused, mis puudutaksid nende ainete kasutamise ohutust inimestel, pole veel saadaval, ning hoiatuse aluseks olid inimestega seotud juhtumiaruanded ja loomuuringute tulemused.
Analüüs, mis hõlmas takroliimusesalvi kasutamist atoopilise dermatiidiga patsientidel nelja aasta vältel, ei näidanud infektsioonide või vähi riski suurenemist. Siiski on tarvis pikemaajalisi uuringuid (vähemalt kümne aasta pikkuse järelvaatlusperioodiga), mis võimaldaksid jõuda nimetatud kahtluste osas selgele järeldusele. Pimekroliimuse ohutust on esile tõstetud ja märgistamispiirangud võivad osutuda ebavajalikuks.

Paiksete kaltsineuriini inhibiitorite pikaajalise ohutusprofiili kindlaksmääramine on äärmiselt oluline, sest need tunduvad olevat tõhusaks alternatiiviks paiksetele kortikosteroididele mõnedel patsientidel. Lisaks sellele on täheldatud, et pimekroliimus parandab epidermaalset barjäärifunktsiooni ilma kaasneva lokaalse naha atroofia riskita, mida esineb sageli ravi korral paiksete kortikosteroididega. Seega näib pimekroliimus olevat hea kandidaat pikaajaliseks kasutamiseks ravi või ennetuse eesmärgil.

Suukaudne tsüklosporiin on osutunud kasulikuks raskekujulise atoopilise dermatiidiga patsientidel, kes alluvad raskesti ravile paiksete steroididega. Tsüklosporiiniravi katkestamise korral on tihti tulemuseks nahahaiguse kiire taastumine. Märkimisväärsed kõrvalmõjud (nt iiveldus, ebamugavustunne kõhus, hüpertrihhoos, paresteesiad, hüpertensioon, hüperbilirubineemia, neerukahjustus) on vähendanud huvi selle ravimi suhtes, eriti eespool kirjeldatud paiksete immunomodulaatorite kasutuselevõtu tulemusena.

Medscape
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.