Paluste: Toetus Viljandile on meetme eesmärgiga kooskõlas

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste
Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste

Toetuse suunamine maakondliku tervisekeskuse ehitamiseks Viljandisse on igati EL meetme eesmärgiga kooskõlas, kinnitab sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.

Sotsiaalministeerium on planeeritavas teises voorus lähtunud meetme eesmärgist. Ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2014-2020 järgi on investeeringute eesmärk regionaalselt kättesaadavad, kvaliteetsed ja jätkusuutlikud tervishoiuteenused ning meetme tegevuse eesmärk toetada investeeringuid tervisekeskuste infrastruktuuri tõmbekeskustes, tagades kättesaadavad ja mitmekülgsed tervishoiu teenused. See täpsustatud sõnastus on kinnitatud Valitsuse poolt ja kooskõlastatud ka Euroopa Komisjoniga. Toetuse suunamine maakondliku tervisekeskuse ehitamiseks on seega igati meetme eesmärgiga kooskõlas.

Eri tasandite koostöö parandamine

Täiendavate investeeringute tegemine tervishoiuvõrku on meie hinnangul möödapääsmatu tervishoiuteenuse osutamise jätkusuutlikkuse tagamiseks ning näeme, et kahtlemata on oluline investeerida ka tervisesüsteemi siseselt eri tasandite koostöö parandamisse. Perioodi 2014-2020 investeeringute tulemusel suureneb tervisesüsteemi vaates piirkondlike haiglate roll pädevuskeskustena, sh kvaliteetse eriarstiabi kättesaadavuse tagamisel maakonnahaiglates. Sama oluline on, et maakonnahaiglad teevad senisest tihedamat koostööd esmatasandi tervishoiuga ning laieneb tervishoiuteenuse valik tervisekeskuste võrgustikus.

Tervisekeskuste kaasajastamise esimene taotlusvoor oli tervikuna edukas, kuna taotlusi laekus oodatust rohkem ja meetmele algselt seatud eesmärgid said täidetud. Teises taotlusvoorus on kavas toetada tervisekeskuste rajamist veel seni katmata piirkondadesse. Lisaks on perearsti nimistu lisandumisel võimalik väljaspool Tallinna asuvatel keskustel suurendada esimeses taotlusvoorus määratud toetust. Uue tegevusena toetatakse maakondliku tervisekeskuse rajamist. Maakondliku tervisekeskusena käsitletakse maakonnahaigla ja esmatasandi tervisekeskuse koostoimimist samal taristul. See mõiste võeti kasutusse juba aastateks 2009-2015 koostatud esmatasandi tervishoiu arengukavas. Samuti on see põhimõte kirjas Vabariigi Valitsuse heaks kiidetud strateegilises dokumendis Tervishoiu arengusuunad aastani 2020.

Võimalus ka maakondliku tervisekeskuse ehitamiseks

Selles dokumendis lepiti valitsuse tasandil kokku tervishoiu arendamise edasised arengusuunad aastani 2020 just EL struktuuritoetuste investeeringuteks suunamise kontekstis. Dokumendis on öeldud, et „esmatasandi tervisekeskuste ühine infrastruktuur eriarstiabi osutajate (haiglatega) maakonnakeskustes ja sotsiaalteenuste osutajatega võimaldab parandada teenuste kättesaadavust, koordineeritud koostööd omavahel ja ratsionaalset ressursikasutust ning on eelistatud lahendus maakonnakeskustes. Maakondlikud tervisekeskused on multifunktsionaalsed tervishoiukeskused maakonnakeskustes, kus esmatasandi tervisekeskus on ühisel infrastruktuuril haiglaga. Maakondlikus tervisekeskuses on tagatud kõik või enamus esmatasandi tervishoiu teenuseid ja valik eriarstiabi teenuseid.“ Kuna esimeses voorus sai meetme eesmärk täidetud, siis teises taotlusvoorus otsustati lisaks katmata piirkondadele uue võimaluse andmise ja seniste projektide laienemise võimaluse loomisele anda võimalus ka maakondliku tervisekeskuse ehitamiseks toetust taotleda Viljandi haiglale.

Esimeses taotlusvoorus taotles ja ka sai Viljandi haigla ainsana riigi omanduses olevatest maakonna haiglatest toetust esmatasandi tervisekeskuse rajamiseks. Teises taotlusvoorus on SA Viljandi Haiglal võimalik taotleda toetust esmatasandi tervishoiuga sünergiliselt uue mudeli järgi toimiva kaasaegse ja senisest oluliselt  optimaalsema üldhaigla ehitamiseks. Võimalik on taotlus esitada just Viljandi haiglal, kuna tegemist riigi asutatud sihtasutusega, mis on pikka aega ise aktiivselt teinud ettevalmistusi maakondliku tervisekeskuse loomiseks, sh on käivitatud pilootprojekt uuenduslike seostatud teenusemudelite loomisse, kus sotsiaal- ja tervishoiuteenused oleksid loogiliselt koos toimimas. Projekti viiakse ellu koostöös kohalike perearstidega.  Pilootprojekti I etapp jõudis lõpule 2017. aasta detsembris ning toetus annaks võimaluse mudel ellu viia.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.