TTÜs arendatakse neeruasendusravi kvaliteedi hindamise sensorit

Dialüüsil peab patsient käima 3-4 korda nädalas korraga 4 tundi
Dialüüsil peab patsient käima 3-4 korda nädalas korraga 4 tundi

Tehnikaülikooli teadlased koostöös Euroopa tipparstidega on välja arendamas uue põlvkonna sensorit verest puhastatavate mürkide jälgimiseks neeruasendusravil.

Neeruasendusravi on haigele eluliselt oluline ja dialüüsil peab patsient käima 3-4 korda nädalas korraga 4 tundi. Oluline on, et vere puhastamine oleks efektiivne ning parimate ravitulemustega ja hoiaks elu kvaliteeti võimalikult normaalsena. Praegu saab mõõta dialüüsi kvaliteeti ja efektiivsust ainult ühe aine põhjal ning kahjulike ainete mõõtmine pole täna lihtne. Uus sensor mõõdab organismi kuhjuvaid mürgiseid aineid ja nendest puhastamist.

„Selleks pole vaja vereanalüüsi, seda mõõdetakse dialüüsi jääkproduktist ehk dialüsaadist,“ selgitas doktor Merike Luman Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.

Montpellieri ülikooli professor Angel Argile kinnitas, et tehnikaülikooli lähenemine on väga erinev varasemast. „Siiamaani oleme analüüsinud neeruasendusravi tulemuslikkust vereanalüüsi baasil. See on seadnud piirid nii sellele, kui palju analüüse on võimalik võtta kui ka seda, kui paljusid aineid on võimalik analüüsida. Uudne lähenemine on hea, sest neeruasendusravi tõhususe jälgimiseks piisab sellest, et analüüsida dialüüsi jääkprodukti,“ rõhutas professor Argile ja lisas, et nüüd tuleb välja uurida, kas dialüüsi jääkprodukti analüüsid vastavad vereanalüüsi tulemustele.

Doktor Fredrik Uhlin Linköpingi ülikoolist kinnitas, et kohene tagasiside dialüüsi kvaliteedile on väga hea ja vajalik. Samuti saab uuel moel väga kiiret tagasidet sellele, kui midagi dialüüsil on muudetud

Professor Fridolini uurimisgrupp tehnikaülikoolis ning tipp-neeruarstid Rootsist, Hispaaniast, Prantsusmaalt, Belgiast ja Eestist plaanivad uue sensori üle-euroopalisi kliinilisi katseid.

Tallinnas kohtunud teadlased ja arstid arutasid ühiselt läbi kliiniliste katsete detailid, katsed toimuvad Linköpingis, Madriidis, Montpellieris, Lewenis ja Tallinnas. Need on tippkeskused Euroopas, mis kuuluvad neeruasendusravi tipporganisatsiooni European Uremic Toxin (EUTox) Work Group, mille juht on professor Angel Argiles.

Pingsas konkurentis Euroopa Komisjonilt 2,8 miljonit eurot toetust saanud tehnikaülikoolist välja kasvanud ettevõte Optofluid Technologies OÜ jätkab arendustööd tihedas koostöös tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika keskusega, kus on unikaalne kompetents ja labor. Samuti tehakse koostööd erinevate dialüüsikliinikutega Euroopas ning maailma ureemiliste toksiinide ala tippteadlasi ühendava töögrupiga EUTox.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.