Vask: ravijuhupõhist rahastamist üldhaiglates ei olegi

Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask
Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask

Kui haigekassa ja ministeerium on välja öelnud, et tulevikus võiks haiglate ravijuhupõhise rahastamise ümber vaadata, siis Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask leiab, et üldhaiglate rahastamisel pole seda põhimõtet juba paar viimast aastat rakendatud.

Tegelikult mingit ravijuhupõhist rahastamist üldhaiglate osas ei eksisteeri juba viimased kaks-kolm aastat. Haigekassa kasutab lihtsalt ravijuhu mõistet (mis üldjuhul on defineeritud raviarvena) haigla aasta rahavoo suuruse planeerimisel ja fikseerimisel. Tegelikult on haigla rahastamine juba ammu üle viidud eelarve- ehk rahavoopõhiseks.

Õnneks ei sekkuta seni veel kulude eelarvesse ja seda saavad haiglad ise planeerida. Haigla jaoks aga haigekassa tulude poolelt aasta jooksul midagi ei muutu, välja arvatud ületöö, mida tasustatakse 0,3 koefitsendiga. See on veel ainuke risk eriarstiabis, mis on jäänud haigekassa poolele.

Minu meelest võiks statsionaarse rahavoo planeerimisel kasutada DRG´d, mis oleks õiglasem baas. Kui rääkida haiglate tervisetulemist, siis on keerukas seda defineerida ja õiglaselt mõõta. Arvan, et seda kompetentsi täna haigekassas ei ole, eriti kui meelde tuletada eelmise aasta ravikvaliteedi indikaatorite üllitamist. Igal juhul, kui hakata midagi põhimõtteliselt muutma, tuleks enne näidata (testida) selle muudatuse kasulikkust, eeskätt patsiendi vaatest lähtuvalt.

Allikas: Eesti Haigekassa

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.