Apteekrid pooldavad proviisoriapteekidele üleminekut

Proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas.
Proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas.

Novembris tellisid Eesti Apteekrite Liit (EAL) ja Eesti Proviisorite Koda (EPK) uuringufirmalt RAIT Faktum & Ariko uuringu, et saada aru, kuidas apteekrid tegelikult omandipiirangusse suhtuvad. Lisaks viisid EAL ja EPK läbi rea kohtumisi apteekide juhatajatega üle kogu Eesti.

Tõukeks said eelmisel suvel ja sügisel üles keritud teemad, kus väideti, et apteekrid ise tegelikult omandipiirangut ei soovi, soovivad vaid ühe väikese initsiatiivgrupi liikmed ja see on kõik. 

Kuigi enamus, kes apteekritega kokku puutub ja nendega mõtteid on vahetanud teab, et lugu on tegelikult vastupidi, mida kinnitasid ka EAL’i ja EPK kohtumised apteegijuhatajatega.

Õige on kindlasti see, et tuntakse puudust riiklikust garantiimeetmest, mis annaks apteekritele finantskindlust, ilma milleta valitseb proviisorite ning ka mitteproviisorist apteegiomanike seas teatav ebakindlus. Siiski annab lootust Riigikogu sotsiaalkomisjoni sügisene kinnitus, et apteegireformiga minnakse edasi.

Proviisorite koda on umbes neli aastat tagasi sarnase küsitluse korraldanud, samuti on seda teinud paar aastat tagasi portaal Med24. Läbi mitme aasta on jäänud küsitluse tulemused üsna sarnaseks, Med24 küsitluses pooldas apteekide omandipiirangut 84% vastanutest, nüüd 85%. Väga positiivne tulemus! 

Selleks et apteegireform ära teha peaks olema valmisolek apteegi omanikuks hakata u 20% meie proviisorkonnast, vajame umbes 200 proviisorit, kes asuvad omanikeks. Sellel suvel ja sügisel kuulsime ja lugesime korduvalt, et meil tegelikult neid proviisoreid ole, kuna keegi meist ei soovi apteeki pidada ja ainult tänu suuremeelsetele, pidevalt kahjumlikult töötavatele apteegikorporatsioonidele saab eestlane üldse ravimeid. Kusjuures neil korporatsioonidel läheb nii halvasti, et nad on valmis pakkuma absurdseid rendihindu, võitlema lõputult kohtutes ja palkama ühe kallima PR firma teise järel…

Aga nüüd küsitlusest. Meie eesmärk oli küsitleda vähemalt 200 apteekrit, soovitavalt nii proviisoriapteekidest kui mitteproviisorist omanike apteekidest. Küsitlusele vastas 226 apteekrit, kellest 1/3 töötas proviisoriapteegis ja 2/3 mitteproviisorist omaniku apteegis, mis on vastavuses tänasele olukorrale turul.

Põhiliseks eesmärgiks oli teada saada, et kas apteekrid endiselt pooldavad omandipiirangut ja kui palju on neid, kes on valmis olema apteegi omanikud. 

Tulemused olid meie jaoks ootuspärased, ainult 15% vastanuist  oli omandipiirangu vastu. 31 % vastajaid oli seda meelt, et apteegis töötav proviisor peab kindlasti olema apteegi omanik või omama selles osalust. 54% ütleb, et võiks olla omanik kui ta seda soovib. Ega kõik meie 970 (seisuga 10.01.2018) registris olevat proviisorit ei saagi omanikud olla, kuid on väga positiivne, et suur enamus siiski omandipiirangut pooldab ja näeb omandipiirangus läbi apteegiteenuse arenemise kasu patsientidele.

Järgmise küsimusena tekib kohe, et kui palju siis on neid, kes soovivad ja on mõelnud apteegi omamise peale. Kindlasti kujutab end apteegi omanikuna ette 29% vastanuist, mõnevõrra 33%, ehk kokku 52%. Põhiliste takistustena apteegi ostmisel või asutamisel nähakse raha puudust, rahalise riski võtmise soovimatust ja majanduslike teadmiste puudumist, kuid ükski eelmainitust ei domineeri ülekaalukalt. 

Kogu küsitluse kokkuvõtteks võib öelda, et tulemus on positiivne, enamus peab oluliseks, et proviisor saaks olla apteegi omanik, kui ta seda soovib ja vaid väike protsent on omandipiirangu vastu. Küsitlusest tuli välja, et apteekrite arvates kaaluvad proviisoriapteegi võimalikud kasud üle võimalikud ohud. Kasuna nähakse eelkõige parema terviseteenuse pakkumist patsientidele, ohuna majanduslikku toimetulekut.  Suurimaks takistuseks üleminekul proviisoriapteekide süsteemile peetakse majanduslikke riske ja ebakindlat apteegipoliitikat, ehk tuntakse nii majanduslikku kui ka poliitilist ebakindlust.

Võime loo kokku võtta järgmiselt, et vaatamata nii poliitilisele kui ka majanduslikule ebakindlusele valitseb apteekrite hulgas endiselt omandipiirangut pooldav seisukoht. Juhtimisspetsialistid ütlevad, et muudatuste läbiviimiseks on vaja, et kaasa tuleks vähemalt 15% osalejatest. Läbiviidud küsitluse tulemusena võib öelda, et apteekrid on reformi teostumiseks valmis, loodame et ka Sotsiaalministeerium ja Ravimiamet.

Lõpetuseks tuleks mainida, et analoogne apteegireform viidi hiljuti läbi Ungaris ja tänaseks on seal apteekrid apteekide omanikud. Möödunud suvel võttis suuna reformile ka Poola.

 

Lisa kommentaar

  • Karin Alamaa-Aas, Eesti Proviisorite Koja juht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.