HVA uued lepingud tulevad uute tingimustega

Haiglavõrgu arengukava haiglate uus lepinguperiood algab 2019. aastal ning uute lepingutingimuste välja töötamisega tegeleb haigekassa juba mõnda aega, kirjutab Eesti Haigekassa tervishoiu- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Katrin Romanenkov.

Haigekassa ja haiglavõrgu arengukava haiglate vahelised ravi rahastamise lepingud sõlmitakse 5 aastaks. Uus lepinguperiood algab 2019. aastal ning uute lepingutingimuste välja töötamisega tegeleme juba mõnda aega. Selleks olulise eeltööna oleme teinud mitu aastat koostööd Maailmapangaga, kelle analüüs ja soovitused Eestis uute rahastusmudelite rakendamiseks valmisid möödunud aasta lõpus ning mida tutvustati ka oktoobrikuus toimunud Eesti Haigekassa ja Maailmapanga konverentsil.

Teekond esmasest pöördumisest kuni süsteemist väljumiseni

Paljudes riikides on tervishoiusüsteemi osapooled jõudnud järeldusele, et senised rahastusmudelid vajavad muutunud maailmas kaasajastamist. Üheks oluliseks eesmärgiks on muuta senine teenuse- ja „tükipõhine“ rahastamine senisest enam inimesekeskseks. Sisuliselt tähendab see seda, et tulevikus me ei tasuks inimese haigestumisel üksikute teenuste eest – näiteks eriarsti vastuvõtt, uuringud, operatsioon, järelravi – ilma neid omavahel tervikuks sidumata, vaid tasu maksmise aluseks oleks kogu patsiendi käsitlus, s.t. kogu teekond esmasest pöördumisest kuni süsteemist väljumiseni.

Rahastusmudelite arendamisel tuleb silmas pidada ka haigla koormust ja võimekust. Eelkõige puudutab see väiksemaid maakonnahaiglaid, kus on patsiente vähe, samas on väga oluline, et haigla saaks jätkusuutlikult toimetada ning oma maakonna elanikele vajaminevat arstiabi pakkuda. Sellisel puhul on erinevates riikides rakendatud näiteks nö pearahapõhist rahastusmudelit, mis on sarnane meie perearsti rahastusmudelile või siis eelarvepõhist rahastust, kus kindlustusandja ei osta teenust igale patsiendile eraldi, vaid haiglale nähakse ette ressursid, mis võimaldavad neil EMO ja palatiploki valmisolekut. Sellisel puhul on haigla ülesandeks tagada eraldatud eelarve eest kõigi maakonna elanike ravi kokku lepitud erialadel.

Eestile sobiva mudeli välja töötamine võtab aega

Eestile sobivate mudelite välja töötamine, nende hinnakujundus ning juurutamine võtab palju aega. Peame väga oluliseks kaasata aruteludesse meie partnereid ning kõiki teisi süsteemi osapooli, samuti kasutada vajadusel ja võimalusel väliseid eksperte. Planeerime käesoleva aasta jooksul välja töötada põhimõtted, kuidas senisest täpsemini hinnata ravinõudlust, näiteks soovime liikuda teatud valdkondades erialapõhiselt nõudluse hindamiselt diagnoosipõhisele hindamisele. Seda saab teha nende haigusseisundite puhul, mille esinemine ja ravi on üsna täpselt prognoositav. Samuti töötame välja valitud diagnooside puhul episoodipõhise tasustamise, mis hõlmaks kindla diagnoosiga patsiendi ravi tervikuna.

Väga oluline on ka kvaliteetse ravitulemuse väärtustamine. Oleme Tartu Ülikooli ja erialaseltsidega koostöös alates 2013. aastast välja töötanud ravikvaliteedi indikaatoreid, mille eesmärgiks on mõõta ja hinnata ravitulemust. Selles osas on järgmise perioodi lepingutes plaanis esmalt motiveerida haiglaid koguma ning esitama kvaliteetseid andmeid, mille alusel indikaatoreid arvutada. Tulevikus saab ühiselt arutada ka seda, kas ja mil moel võiks kvaliteetset ravitulemust arvestada ravi rahastamisel.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.