EHL: tervisekeskusi ja haiglaid tuleb planeerida koos

Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule
Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule

Eesti Haiglate Liit on seisukohal, et esmatasandi tervisekeskuste ja haiglate strateegiline planeerimine peab käima koos ja üksteisega arvestades.

Sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas, milles haiglate liit avaldab oma arvamuse
„Tervisekeskuste kaasajastamine“ eelnõu kohta, toovad nad välja, et mida väiksema kogukonnaga on tegemist, seda olulisem haiglate ja tervisekeskuste ühine planeerimine on.


Liit toob ka välja, et eelnõu § 9 lõike 1 kohaselt on toetuse maksimaalne osakaal abikõlblikest kuludest 75%. Samas määratakse eelnõu lisas 2 toetuse maksimaalsed summad perearstide arvust tulenevalt. Selline erinevatest kriteeriumidest sõltuv piirmäärade kehtestamine tekitab tahestahtmata olukorra, kus toetuse taotlejal ei teki võimalust toetust taotleda tegelikest abikõlblikest kuludest 75% ulatuses, kuna toetuse määr on piiratud lisast 2 tulenevate piirmääradega ja lisas 2 toodud piirmäärad ei ole tänapäevaste tegelike ehitushindadega enam vastavuses, leiavad nad. Liit teeb ettepaneku lisas 2 sätestatud piirmäärad vastavusse viia kehtivate turuhindadega või arvestada punktis 3 sätestatud põhimõtetega.

Kirjas märgitakse, et liit on korduvalt tähelepanu juhtinud ka juba käimasolevate projektide hinnatõusule. Haiglate liidu liikmed peavad väga oluliseks käimasolevatele projektidele lisatoetuse taotlemise võimaluse loomist, et katta vahepealse perioodi jooksul tekkinud hinnatõus ehitusturul. Ehituse hinnad on võrreldes eelmise taotlemisvooru toimumisajaga oluliselt tõusnud ja tõusevad veelgi, rõhutavad nad.

Haiglate liit on seisukohal, et kui eesmärgiks on paljudel juhtudel ehitada maakondlikke tervisekeskuseid, kuhu on patsiendi huvides plaanis kokku koondada nii eriarstiabi kui ka esmatasandi teenused, siis peaks keskust vaatama kui tervikut. Liit soovib, et määruse eelnõu koostajad analüüsiksid koos rakendusüksusega võimalusi proportsioonide arvutuste skeeme/tõlgendusi muuta paindlikumaks.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.