Veri väljaheites: millal on põhjust muretseda?

Roojaproovi tops.
Roojaproovi tops.

Ida-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloog Peeter Kõiva tõi haigla sisekliiniku sügiskonverentsil välja, et korduv peitvere test võiks leida 90% jämesoolevähkidest.

Kuni 100 ml päevas võib seedetraktist verd soolde erituda, ilma et seda silmaga näeks. Normaalne füsioloogiline veritsus seedetraktist on 1,5 ml päevas. Meestel on füsioloogiliselt verd sooles enam, kuna neil on kõrgem hemoglobiin ja kiirem sooletransiitide aeg.

Peitvere test põhineb Kõiva sõnul sellel, et kasvajaline kude veritseb enam kui normaalne limaskest. Uuringutes seatakse peitvere testi piir selliseks, et see jätaks füsioloogilise veritsuse märkamata ja tuvastaks haiguslikust koest põhjustatud suuremat veritsust.

Sõeluuringus kasutatav immunoloogiline meetod reageerib vaid inimese verele (pole vajalikud spetsiaalsed dieedipiirangud) ja on suunatud seedetrakti alaosa veritsusele. Peitvere testi eesmärk on leida üles jämesoolevähk või vähieelsed adenoomid (polüübid). Keskmiselt 22st mehest ja 24st naisest üks haigestub elu jooksul jämesoolevähki.

Adenoome, mis on vähieelseks staadiumiks, tekib Kõiva hinnangul umbes pooltel inimestel. Adenoomist invasiivse vähi kujunemine võtab aega 10-15 aastat. Vähiks muutub 1% polüüpe aastas ja 10% polüüpidest võivad muutuda vähiks. 2/3 vähkidest veritsevad korra nädalas, seetõttu oleks tark teha peitvere test korduvalt. Veritsevad ka polüübid, mida suuremad need on, seda rohkem.

"Arvestuslikult oleks võimalik korduvate peitevere testidega tuvastada õigeaegselt kuni 90% jämesoole vähke," jätkas arst. Seda tõestab USA statistika, kus on viimase 10 aastaga jämesoolevähki haigestumus ja suremus 30% vähenenud. Samas suureneb jämesoolevähi esinemissagedus sealgi just noorematel (alla 50aastastel) inimestel ja seega tuleks kindlasti ka neil kaebuste korral arsti poole pöörduda ja neid tuleb tema sõnul põhjalikult seejärel uurida.

Positiivse peitevere või nähtava vere korral väljaheites on tarvilik teha koloskoopia. "Koloskoopiat karta pole vaja. Kasutades viimastel aastatel kasutusele võetud uuringumetoodikaid on uuring enamasti valutu," kinnitas Kõiva. "Loomulikult on uuringut võimalik teha ka narkoosis või manustatakse valuvastaseid ravimeid uuringu ajal või enne seda."

Uuringul leitud polüübid eemaldatakse enamasti kohe, seejärel saadetakse need analüüsimisele tuvastamaks, kas leidub neis ka vähirakke.

Lõplik raviplaan selgub pärast polüübi mikroskoopilist uuringut. "Patsientidele tahaks rõhutada veelkord: ärge kartke uuringut, vaid pange kogu tähelepanu soole ettevalmistamisele uuringuks, sest mida paremini on jämesool ettevalmistatud, seda täpsema tulemuse annab koloskoopia," lisas Kõiva.

Ettevalmistus sisaldab endas kindlast vähemalt neljapäevast dieeti, kus toidust puudub kiudaine ja uuringu eelsel päeval on lubatud vaid selge vedel dieet - lubatud on puljong, kohvi, tee, mahlajää, puljong, tarretis, vesi, mineraalvesi, suhkur, “klaaskommid”, ja seejärel tuleb juua määratud ettevalmistuslahus.

Soolevähi riskitegurid

Jämesoolevähi riski suurendavad ülekaal, liigne alkoholi tarvitamine (meestel enam kui 2 drinki naistel üle 1 dringi päevas), vähene füüsiline koormus, punase liha liigtarvitamine (enam kui 500 g nädalas), liigne soola tarvitamine, suitsetamine.

Ka mõne haiguse puhul on soolevähi risk kõrge – näiteks põletikuline soolehaigus. Samas on vähiriski vähendavaid faktoreid, nagu piisavalt kiudainerikas toit (25 g päevas), köögiviljade tarvitamine, füüsiline aktiivsus ja viimaste uuringute järgi ka kohvi igapäevane tarvitamine, ka mõni ravim, nagu näiteks aspiriin, vähendab veidi soolevähi riski.

Kuni 35% juhtudest on tegemist päriliku eelsoodumusega ja 5% perekondlike vähivormidega. Siis tekib vähk tavalisest tunduvalt varem. Seega tasub minna arsti juurde nõu pidama, kui teie lähisugulasel on soolevähk diagnoositud alla 50 aasta vanusena.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.