Alkoholisõltuvuse ravis kiireid lahendusi ei ole

Duncan Raistrick ja Gillian Tober
Duncan Raistrick ja Gillian Tober

Briti eksperdid, kes esinesid Tallinnas 11. jaanuaril tervise arengu instituudi korraldatud alkoholiravile pühendatud konverentsil hoiatavad, et alkoholitarvitamise häire ravi nõuab aega, tõhusa tugisüsteemi olemasolu ja, mis kõige olulisem, alkoholisõltlase enda tahet muuta oma elu.

Leedsi Ülikooli juures tegutsevad Duncan Raistrick ja psühholoog Gillian Tober ütlevad, et kuna alkoholisõltlane peab tegema oma otsused ise, on ravi seda efektiivsem, mida kvaliteetsem on alkoholisõltlast ümbritsev tugivõrgusltik.

Konverentsil „Kaksikdiagnoosiga patsientide käsitlus üld- ja eriarstiabis. Eesti ja Suurbritannia kogemused” kõnelenud Briti eksperdid rõhutavad, et  alkoholisõltuvuse korral peab silmas pidama, et sageli on see sekundaarne ja nõuab nii peamise põhjuse väljaselgitamist kui ka selleks piisava ravilahenduse pakkumist.

„Selles osas on väga oluline roll nii perearstidel ja -õdedel, sest nemad on sageli esimesed, kes  sõltlastega kokku puutuvad ja saavad välja pakkuda esmaseid lahendusi. On oluline, et perearstid teaksid, millised ressursid, näiteks psühholoogiline või psühhiaatriline abi, on kohapeal olemas. Samas on alkoholitarvitamise häire ravi pikaajaline, kus väga oluline on patsiendi psühhosotsiaalne nõustamine ja toetamine, et vältida tema tagasilangust alkoholismi,“ lisas Tober.

Alkoholitarvitamise häire ei ole ainult meditsiiniline probleem, vaid olulisel määral ka sotsiaalne, sest mõjutab inimese sotsiaalset käitumist. Alkoholismi tagajärgedega puutuvad kokku nii sõltlaste perekonnad, lähedased, kolleegid, raviasutused ja politsei.

Kallis alkohol piirab selle tarbimist

Oluline roll alkoholi suhtumise kujundamisel on riigi alkoholipoliitikal, mis määrab selle, et kui kättesaadav ja odav või kallis alkohol on.

„Kui alkohol on kallim, joovad inimesed vähem. Alkoholiturismi esineb peaaegu kõikides Euroopa Liidu riikides ja püüded seda piirata ei ole olnud tõhusad, kuid enamik riike liigub selles suunas, et piirata alkoholitarbimist ja tõsta inimeste teadlikkust alkoholi kahjulikkusest“, ütles Raistrick.

Patsientidele tuleb pakkuda kombineeritud ravi ja tagada kvaliteetne psühhosotsiaalne nõustamine. Alkoholisõltuvuse ravi peab olema kompleksne ja kombineeritud, hõlmates nii ravimeid, ambulatoorset ravi, psühhoteraapiat, tugigruppe, näiteks anonüümsed alkohoolikud, ja asendustegevusi.

Praktika näitab, et ühtlaselt efektiivsed on nii motivatsiooni tugevdamise teraapia, 12 sammu programm kui ka kognitiiv-käitumisteraapia.

Vähesed saavad ravi

Üheks probleemiks on see, et uuringute kohaselt ainult umbes 10% alkoholisõltlastest saavad ravi. See rõhutab veelgi psühhosotsiaalse nõustamise tähtsust, mis aitab alkoholiprobleemiga inimest veenda, et ta suudab oma elu märkimisväärselt muuta ja hiljem hoida saavutatud kainust. Suurbritannias alkoholisõltlaste hulgas läbiviidud uuringud on muuhulgas näidanud, et alkoholisõltlaste suhtumise muutumiseks on olulised nii sotsiaalsed tegurid (tunne, et inimest mõistetakse ja toetatakse, asendustegevuste, sealhulgas töö, olemasolu ning ausam ja avatum suhtlus) kui ka motiveerivad tegurid, nt. teadlikkuse tõstmine alkoholismi tagajärgedest, tagasiside ravi tõhususe kohta ja elumuutuste võimalikkus. „Väga oluline sõltlaste jaoks oli realistlik eesmärgipüstitus ja rõhutamine, et kõik olulised otsused teeb sõltlane oma elus ise,“ lisas Raistrick.

 

Lisa kommentaar

  • Toomas Hõbemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.