TAI otsib metadooni tarneraskusele lahendusi

Apteegis.
Apteegis.

Müügiloa hoidja teatas ravimiametile metadooni suukaudse lahuse tarneraskusest, mis kestab eeldatavasti märtsi keskpaigani, ent probleeme on ka valuvaigistiga Co-Codamol.

Metadooni kasutatakse opioidsõltuvuse asendusravis.

Sõltuvusprobleemidega tegeleva Tervise Arengu Instituudi esindaja Gea Otsa ütles, et instituut on tarneraskusest teadlik ja praegu veel metadooni jätkub. Praegu töötatakse läbi erinevaid lahendusi koostöös ravimiameti ja maaletoojaga.

Kui lahusega on ees võimalikud probleemid, siis saadaval on siiski sama toimeainega Metadon Dak 20 mg tabletid.

Suukaudset lahust on Otsa sõnul võimalik lahendada tablettidega, kuigi opioidsõltuvuse otseselt kontrollitud asendusravis on eelistatud suukaudne ravimi vorm. "Kuna sellises koguses pole tablette varem Eestisse tarnitud, võib, aga ei pruugi, probleemiks kujuneda ka tablettide saadavus, kuna sellises koguses ei ole seda Eestisse varem kunagi tarnitud," lisas instituudi esindaja ja kinnitas, et teemaga tegeletakse intensiivselt.

Tarneraskuses ka käsimüügi valuvaigisti

Sarnaselt metadooni lahusele on tarneraskuses ka ravimi Co-Codamol 500 mg/ 8 mg tabletid (toimeained paratsetamool ja kodeiin). Tarneraskus kestab eeldatavasti mai lõpuni. Ravimiameti kinnitusel teisi sama toimeainete kombinatsiooni ja sisaldusega ravimeid Eestis ei turustata.

Apotheka proviisor Kristiina Sepp kinnitas, et antud valuvaigisti ei ole siiski enamike inimeste jaoks valu korral esmavalik, seega väga suurt hulka patsiente see ei mõjuta. Alternatiivina on Sepa sõnul käsimüügis olemas preparaat, kus lisaks paratsetamoolile ja kodeiinile on ka kofeiin.

"Palaviku alandamiseks ja valuvaigistamiseks on esmavalik paratsetamool. Apteegis on saadaval veel käsimüügiravimitena ibuprofeen, ketoprofeen, naloksoon, diklofenak, deksketoprofeen," loetles Sepp alternatiive.

"Valuvaigistit valides on oluline teada, kellele valuvaigistit on vaja, milline on valu, kus, kui kaua on kestnud, millised on teised sümptomid ja kaasnevad haigused," lisas Kristiina Sepp.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.