Komisjon: tervisetehnoloogia hindamine vajab ELis rohkem koostööd

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku tõhustada ELi liikmesriikide vahelist koostööd tervisetehnoloogia hindamisel.
Euroopa Komisjon tegi ettepaneku tõhustada ELi liikmesriikide vahelist koostööd ...

Euroopa Komisjon tegi eile, 31. jaanuaril ettepaneku tõhustada ELi liikmesriikide vahelist koostööd tervisetehnoloogia hindamisel.

Suurema läbipaistvusega luuakse patsientidele paremad võimalused ja tagatakse neile juurdepääs teabele, mis on seotud neile kasu tuua võiva uue tehnoloogia kliinilise lisaväärtusega. Hindamiste arvu suurendamine võib muuta tõhusad uuenduslikud tervishoiuvahendid patsientidele kiiremini kättesaadavaks.

Liikmesriikide ametiasutused aga saavad sel juhul lähtuda riiklikke tervishoiusüsteeme hõlmava poliitika väljatöötamisel usaldusväärsematest tõenditest. Peale selle ei pea tootjad enam eraldi arvesse võtma igas eri riigis kohaldatavat korda.

"Tervisetehnoloogia hindamise alase tõhusama koostööga ELi tasandil edendatakse innovatsiooni ja parandatakse meditsiinitööstuse konkurentsivõimet," sõnas Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen.

"Tervishoiusektor on meie majanduse oluline osa, selle arvele langeb umbes 10% ELi SKPst. Teeme ettepaneku kehtestada õigusraamistik, mis toob kasu patsientidele kõikjal Euroopas ning millega ühtlasi edendatakse innovatsiooni, soodustatakse kvaliteetse uuendusliku meditsiinitehnoloogia kasutuselevõttu ja parandatakse tervishoiusüsteemide kestlikkust kõikjal ELis," rääkis Katainen.

Tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis lisas, et komisjon pani asjad liikuma, et tagada patsientidele kvaliteetsem, uuenduslikum tervishoid – eelkõige neile, kelle meditsiinilised vajadused on rahuldamata. "Ühtlasi võimaldab see algatus liikmesriikidel eeldatavasti tõhustada ressursside koondamise ja oskusteabe vahetamise kaudu ressursikasutust ja hoiduda identsete toodete dubleerivast hindamisest," lisas volinik.

Kavandatav tervisetehnoloogia määrus hõlmab uusi ravimeid ja teatavaid uusi meditsiiniseadmeid ning loob aluse nendes valdkondades tehtava kliinilise ühishindamise alaseks püsivaks kestlikuks koostööks ELi tasandil.

Liikmesriikidel avaneb võimalus kasutada ühiseid tervisetehnoloogia hindamise vahendeid, meetodeid ja korda kõikjal ELis ning teha koostööd järgmises neljas valdkonnas: 1) kliiniline ühishindamine, mille puhul keskendutakse kõige uuenduslikumatele tervisetehnoloogialahendustele, mille võimalik mõju patsientidele on suurim; 2) teaduslikud ühiskonsultatsioonid, mille käigus lahenduste väljatöötajad saavad küsida tervisetehnoloogia hindamise asutustelt nõu; 3) kujunemisjärgus tervisetehnoloogialahenduste tuvastamine paljutõotavate lahenduste varajaseks kindlakstegemiseks ning 4) jätkuv vabatahtlik koostöö muudes valdkondades.

Iga üksik ELi riik vastutab jätkuvalt tervisetehnoloogia mittekliiniliste (nt majanduslike, sotsiaalsete ja eetiliste) aspektide hindamise ning hinda ja hüvitamist käsitlevate otsuste tegemise eest.

Järgmised sammud

Ettepanekut arutavad nüüd Euroopa Parlament ja nõukogu. Kui kavandatav määrus vastu võetakse, hakatakse seda eeldatavalt kohaldama kolm aastat pärast jõustumist.

Vastavalt järkjärgulisele lähenemisviisile nähakse ette kohaldamise alguskuupäevale järgnev täiendav kolme aasta pikkune periood, et liikmesriigid saaksid uue süsteemiga kohaneda. 

Taustaks

Ettepanek on jätk enam kui 20 aasta pikkusele vabatahtlikule koostööle selles valdkonnas. Pärast piiriülese tervishoiu direktiivi (2011/24/EL) vastuvõtmist loodi 2013. aastal kogu ELi hõlmav riiklikest tervisetehnoloogia hindamise asutustest ja ametitest koosnev vabatahtlik tervisetehnoloogia hindamise võrgustik, et anda ELi tasandi teadus- ja tehnikaalase koostöö jaoks strateegilisi ja poliitilisi suuniseid.

See töö, millele on lisandunud kolm järjestikust tervisetehnoloogia hindamise ühismeedet, on võimaldanud komisjonil ja liikmesriikidel luua tervisetehnoloogia hindamise meetodeid ja asjaomast teabevahetust hõlmava tugeva teadmistebaasi.

Tervisetehnoloogia hindamise alase kestliku koostööga ELi tasandil peaks olema tagatud, et kõik ELi riigid saavad tõhususe suurenemisest kasu ja ELi tasandi lisaväärtus on võimalikult suur. ELi tugevamat koostööd selles valdkonnas toetab suur hulk sidusrühmi, kes on huvitatud patsientide õigeaegsest juurdepääsust uuendustele.

Komisjoni avaliku konsultatsiooni raames vastanud sidusrühmad ja kodanikud toetasid algatust ülekaalukalt: neist peaaegu kõik (98%) tunnistasid tervisetehnoloogia hindamise kasulikkust ja 87% nõustus sellega, et ELi koostööd tervisetehnoloogia hindamise valdkonnas tuleks jätkata ka pärast 2020. aastat.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.